Simone Albani – gânduri bune la final de an!
E 22 decembrie 2015 şi merg spre firmă, într-una din ultimele zile din anul acesta. Văd pe stradă şi în trafic oamenii noştri dragi din Alba Iulia. Fiecare se grăbeşte, în felul lui, cu ultimele treburi să ajungă acasă la familie sau lângă prietenii apropiaţi. Ultimele cumpărături, ultima agitaţie mai mare înainte de a ne opri toţi în pace, la casele noastre.
Mă gândesc acum, când tragem toţi linie, că vom vedea că am mai facut cativa paşi înainte şi asta trebuie să ne bucure, să fim senini. Să fim convinşi că Alba Iulia, dar şi judeţul, sunt mai frumoase şi mai atractive pentru cei care ne vizitează. Dar şi că după atâta agitaţie şi sacrificii în ţară, am reuşit să schimbăm ceva în bine şi avem speranţe mari pentru anul care vine. Avem la conducerea statului o echipă de oameni pricepuţi, specialişti. E tragic că asta s-a întâmplat doar după ce nişte tineri frumoşi au murit şi ne-au îndurerat sufletele. Să le onorăm memoria şi să avem grijă să cerem competenţă celor care ne conduc.
Dar nu e doar atât. Trag speranţe serioase după 2015 că ne vor conduce nişte oameni care au confirmat sau din altă generaţie, cu altă gândire. Nu neapărat mai tineri, dar din altă generaţie din punct de vedere al mentalităţii, integrităţii i pregătirii. Vor fi şi eşecuri, e uman, dar se schimbă ceva. Simt asta şi vreau să mă lupt alături de al?i oameni de afaceri, politicieni, oameni de cultură, societatea civilă sau simpli cetăţeni să facem să se întâmple. Să nu pierdem acest sentiment: într-adevăr acum se poate, istoria poate si trebuie să meargă şi înainte!
Citeşte şi: Mesaje de Crăciun, urări de Crăciun, Felicitări de Crăciun
Sunt în continuare multi oameni cu probleme, oameni care suferă, sunt singuri, caută o şansă sau caută un sprijin. I-am văzut, am vorbit cu mulţi dintre ei, cunosc multe situaţii şi printre cei cu care lucrez, care se zbat zi de zi pentru familia lor. Le mulţumesc din suflet celor care au avut încredere în mine şi m-au căutat să le ofer un sprijin, să încercăm să le rezolvăm o problemă. Facem mereu ce putem, cât este posibil şi in continuare.
În plan profesional, pentru mine, colegii şi angajaţii noştri a fost un an cu multe dificultăţi, dar, mulţumită angajaţilor, am reusit să încheiem anul cu bine. Vreau să le mulţumesc tuturor celor care au pus umărul la creşterea acestei afaceri, angajaţilor, partenerilor şi tuturor colaboratorilor care cred în ceea ce facem, în posibiltiatea de a oferi locuri de muncă dar şi de a realiza produse de calitate aici, în Alba.
Tuturor, Sărbători fericite alături de familie şi cei dragi! Numai gânduri bune, în pace şi La mulţi ani!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață