O nouă rectificare bugetară la Cugir. Instituțiile școlare primesc aproape 1.100 mii lei, cheltuieli de personal
În ultima sa ședință de la finele lunii noiembrie, legislativul din Cugir a aprobat bugetul local rectificat, bugetul rectificat al instituțiilor publice finanțate din venituri proprii și subvenții de la bugetul local, lista investițiilor publice, precum și bugetele rectificate pe anul 2015, ale instituțiilor publice subordonate Consiliului local.
Potrivit Referatului de Specialitate întocmit de Direcția Economică a primăriei locale, s-a aprobat suplimentarea sumelor defalcate din TVA pentru finanțarea cheltuielilor descentralizate cu suma de 1.174 mii lei, din care 1.126 mii lei pentru învățământ și 48 mii lei pentru plata drepturilor persoanelor cu handicap. La partea veniturilor proprii s-au majorat vărsămintele din profitul net cu 129 mii lei și s-au diminuat cotele defalcate din impozitul pe venit cu 66 mii lei. În ceea ce privește subvențiile primite de la alte administrații se majorează cu 49 mii lei cele pentru învățământul special. Referitor la capitolul Cheltuieli: Învățământul își majorează cheltuielile materiale cu 112 mii lei, iar cele de personal cu 1086,01 mii lei. De asemenea, se diminuează cu 230 mii lei (RK atelier școală Colegiul Tehnic I.D. Lăzărescu Cugir). Pentru Sănătate se suplimentează cheltuielile secțiunii de funcționare cu suma de 50 mii lei, reprezentând transferuri pentru Spitalul Orășenesc, cele ale secțiunii de dezvoltare cu 3 mii lei.
Protecția Mediului primește 45 mii lei pentru subcapitolul Canalizare, bani necesari serviciului de consultanță pentru depunerea Proiectului pe POS Mediu. Asistența Socială beneficiază de o majorare de 120 mii lei, din care 117 mii lei ajutoare sociale transport și 3 mii lei cheltuieli materiale.
La capitolul Drumuri se va face o suplimentare a cheltuielilor de capital cu suma de 125 mii lei pentru realizarea unui S.F. pentru depunerea unui proiect pentru infrastructura de acces silvică, finanțat 100% din fonduri nerambursabile. În bugetul instituțiilor finanțate din venituri proprii, Spitalul Orășenesc va beneficia de cheltuieli materiale în sumă de 50 mii lei pentru plata utilităților, iar cele de capital cu 3 mii lei pentru achiziția unui robot de bucătărie. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni