Liga a 3-a, etapa a 13-a Industria Galda de Jos – Avântul Reghin, derby-ul care va decide cine va ierna în fotoliul de lider! Sâmbătă, Matelurgistul Cugir – CS Ineu
Runda a 13-a, una cu un număr considerat ghinionist, propune sâmbătă, 21 noiembrie, de la ora 14.00, la Galda de Jos, derby-ul Seriei a 5-a din eşalonul terţ, o confruntare incendiară între Industria şi Avântul Reghin, în care se va decide cine va purta cununa de lauri la finele turului.
*Industria Galda de Jos – Avântul Reghin.
Ce poate fi mai frumos pentru merituoasa echipă găldeană decât să-şi ia „La revedere” de la fani (este ultima rundă a turului în seria respectivă) cu o reprezentaţie de gală, descinderea liderului Avântul Reghin pentru o confruntare a primelor două clasate, aflate la egalitate de puncte (câte 28), în joc fiind fotoliul pluşat al primei clasate la finele primei părţi a campionatului? Industria are 7 meciuri fără eşec (un singur egal) şi cea mai fertilă perioadă în Liga a 3-a, iar o victorie ar însemna implicit o performanţă istorică. “Ne-am atins primul obiectiv autoimpus, acela de a avea posibilitatea să disputăm un derby pentru locul întâi, acum ne dorim să realizăm al doilea deziderat autoimpus, acela de a ierna în poziţia de lider. Sperăm ca suporterii să fie alături de noi într-un număr cât mai mare, să ne susţină în acest ultim joc al anului, ce trage cortina pentru un sezon frumos. Practic va fi un duel al formaţiilor-revelaţii”, a declarat antrenorul Paul Ciucă. Va absenta Al. Man – suspendat, probleme medicale acuzând Căt. Ivaşcu, Boancă şi Cernea.
*Metalurgistul Cugir – CS Ineu (sâmbătă, ora 14.00, stadion “CSO”).Răniţi în orgoliu după eşecul de pe „Cetate” din disputa conjudeţenelor, „roş-albaştrii” (locul 4, 22 de puncte trebuie să se impună pe teren propriu, împotriva ineuanilor (locul 9, 13 puncte) pentru a nu pierde trena locurilor fruntaşe. “”Nu va fi deloc facil. Trebuie să strângem rândurile, avem o revanşă de luat faţă de noi pentru că am rămas datori. Aştept o reacţie de orgoliu, de mândrie şi bărbăţie a echipei, pentru a intra pe făgaşul normal al rezultatelor râvnite”, a menţionat Călin Moldovan, ce se poate baza şi pe Itu şi M. Neagu, refăcuţi.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari