CSU Alba Iulia - U Cluj 24 CSU Alba Iulia s-a impus în colocviul studenţesc cu Universitatea Cluj, partidă contând pentru runda a 7-a a Ligii Naţionale de baschet feminin, scor 59-52 (16-8, 18-22, 13-11, 12-11.

*Emoții pentru victorie

Albaiuliencele au început tare, conducând cu 16-8 după primele 10 minute. Însă vizitatoarele au dat o replică aspră, revenind periculos, remontând până la două lungimi: 34-32, la pauza mare.

Clujul s-a ținut aproape, provocând emoții pentru formația lui Miroslav Popov, ajungându-se la 53-50. În cele din urmă CSU Alba Iulia a reușit să se impună, însă mai dificil decât se preconiza.

Înaintea meciului, cei peste 300 de suporteri din Timișoara au venit la sală, pentru a-l saluta pe antrenorul Dragan Petricevic, făcând o atmosferă de senzație.

Pentru CSU au înscris  Mariah King – 18 , Adrienne Webb – 16 , Jelena Antic – 10 .Vanessa Abel – 6,  Elena Dincă – 3 , Stefka Miteva – 3, Sonia Ursu –2  puncte ,

Miercuri, 4 noiembrie este derby-ul extern cu ICIM Arad, contracandidată la locurile fruntaşe, formaţie care sezonul trecut i-a „furat” medaliile de bronz.

[nggallery id=1210]

Într-un joc de verificare, CSM Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda 2-0 (0-0) | „Alb-negrii”, a treia victorie fără gol primit

Într-un joc de verificare, CSM Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda 2-0 (0-0). „Alb-negrii”, a treia victorie fără gol primit O săptămână perfectă pentru gruparea din Cetatea Marii Uniri, care s-a calificat în play-off-ul Cupei României și a celebrat Centenarul, s-a încheiat cu partida de verificare cu Sticla Arieșul Turda. Pe „Cetate”, gruparea albaiuliană […]