Guvernul Ponta nu a tăiat pensiile românilor, ci le-a majorat – susține PSD Alba
În ţara noastră, în acest an, pensia medie a crescut cu 5,5 %, faţă de primul trimestru din 2014 şi cu 5,07 % faţă de ultimul trimestru din 2014, susține PSD Alba. Iată doar o singură dovadă a bunei guvernări, o dovadă că Guvernul Ponta nu a tăiat pensiile, aşa cum s-a întâmplat în timpul guvernării Băsescu-Boc-Udrea, ci a reparat tăierile şi le-a dat înapoi românilor banii luaţi pe nedrept de PDL.
Acum, cu pensia medie se poate cumpăra cu 3,8 % mai mult decât anul trecut. Puterea de cumpărare a crescut şi după ce Guvernul Ponta a venit cu o măsură necesară pentru români şi pentru mediul de afaceri – reducerea TVA la alimente, de la 24% la 9%. E important că fiecare român, pensionar sau salariat, resimte efectele acestei măsuri a Guvernului Ponta.
Să ne amintim că în iunie 2010, Guvernul PDL Băsescu-Boc-Udrea ne spunea că majorarea TVA de la 19 la 24 la % venea după ce Curtea Constituţională a respins plănuita reducere a personalului bugetar, măsură aleasă de PDL pentru a acoperi proasta guvernare. Au recurs la tăieri de salarii şi pensii pentru că nu ştiau şi nu aveau oameni bine pregătiţi, care să poată conduce ţara. Atunci li se explica românilor că prin creşterea TVA s-a ales „cea mai bună soluţie rămasă pentru România”. Şi după toate isprăvile de atunci, PDL împreună cu PNL vor să vină la guvernare. Ce ştiu să facă cel mai bine? Să taie salarii şi pensii, să restructureze personalul din sistemul bugetar, să crească TVA! Asta vor face dacă vor reuşi, cu ajutorul altor instituţii, să vină la guvernare!
Biroul de Presă al PSD Alba
(V.N.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României