Moşi Crăciuni şi Crăciuniţe din Ţara Moţilor
Apropiatele sărbători ale Crăciunului, când cu toţii ar trebui să fim mai buni, mai generoşi şi mai iubitori cu cei apropiaţi, dar mai ales cu cei care au nevoie de sprijinul nostru, sunt întâmpinate şi în Ţara Moţilor cu numeroase manifestări şi acte de caritate. Ca de obicei, managerii de succes de aici, adepţi ai perceptului biblic „Dăruieşte căci vei primi înzecit” s-au transformat în adevăraţi Moşi Crăciuni, sponsorizând cu donaţii şi cadouri creşele, grădiniţele, şcolile şi aşezămintele sociale din zonă, aşa cum au făcut-o în numeroase alte ocazii. Cei mai activi şi mai darnici Moşi Crăciuni sunt şi de această dată managerii Costel Bustan şi Neluţu Oprişan care, pe lângă sumele de bani donate, dăruiesc şi produse de panificaţie (cozonaci, colăcei, prăjituri, dulciuri în general) şi susţin bisericile şi mănăstirile pentru a depăşi greutăţile şi necazurile vremurilor. Alţi mari şi eterni caritabili manageri sunt domnii Valentin Oprea şi Doru Moraru, Cristian Paşca, Farcaş Liviu, Uţu Vîjdea, Ionel Crişan, Mihai Costea, Nicolae Danciu, Mucea Neluţu Pociu, Emil Cubleşan şi alţii. Pe lângă Moşi Crăciunii enumeraţi mai sus se cuvin menţionate şi Crăciuniţele, în persoana unor doamne manager de excepţie, aşa cum sunt Maria Elena Oprea, Felicia Farcaş, Mariana Corcheş, Mioara Costea care sunt mereu prezente şi susţin toate actele de caritate. Un cuvânt aparte pentru cuplul de manageri Valentin Oprea de la „Transilvania Production” şi Maria Elena de la Agenţia de turism rural din Câmpeni care pregătesc o echipă de colindători formată din tineri îmbrăcaţi în frumoase straie moţeşti, care, împreună cu un taraf apreciat în zonă, vor colinda pensiunile de pe Valea Arieşului pentru a face cunoscute turiştilor frumoasele tradiţii şi obiceiuri moţeşti specifice sărbătorilor de iarnă. Pentru toţi aceşti Moşi Crăciuni şi Crăciuniţe urarea noastră este „Să trăiţi să înfloriţi / Ca merii ca perii în mijlocul verii!” La mulţi ani! (Mihai SICOE)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari