În primul meci din semifinale, Sepsi Sf. Gheorghe – CSU Alba Iulia 66-54 *Miercuri, echipa lui Popov e obligată să învingă acasă

CSU Alba Iulia - Sepsi Sf. Gheorghe44Sepsi Sfântu Gheorghe rămâne coșmar pentru CSU Alba Iulia în 2015! Echipa lui Popov a pășit cu stângul în semifinale și are șanse reduse de a accede în finala mare. Trupa din Covasna a administrat formației din Cetatea Marii Uniri al treilea eșec, din tot atâtea partide directe, scor 66-54 (19-13, 16-10, 18-18, 13-13) și are avantaj în semifinale.

Miercuri, 1 aprilie, de „Ziua Păcălelilor” echipa lui Popov trebuie să le fenteze pe oponente (ora 20.00, la Alba Iulia, direct la Dolce Sport), pentru a egala și a trimite semifinala în partida decisivă.

*S-a decis în prima repriză!

Dacă în finala Cupei, universitarele au ținut aproape până în ultimul minut, acum altfel au stat lucrurile, într-un mod negativ pentru CSU. Sepsi a controlat primele două sferturi, pe care le-a câștigat la o diferență similară, astfel că la pauza mare avea un avantaj de 12 puncte (35-23), amendând prestația modestă a vizitatoarelor. Speranțele într-un rezultat favorabil erau deja risipite…

*Doar cu Agunbiade și Pavel…

Apăsate de miză în Sala „Kati Szabo”, studentele au încercat să remonteze, dar n-au reușit să revină (s-au apropiat la 5 puncte la un moment dat), păcătuind la toate capitolele. Elocventă este partitura ofensivă, lăsată pe umerii a numai două jucătoare: Agunbiade și Pavel, ce au înscris mai bine de jumătate din punctele CSU.

Pătrunsă pentru al treilea sezon consecutiv în „careul de aşi” al Ligii Naţionale de baschet feminin, CSU Alba Iulia a pierdut al treilea meci la rând împotriva formației Sepsi Sf. Gheorghe, liderul sezonului regulat şi recent câştigătoare a Cupei României.

Pentru CSU Alba Iulia au marcat: Wumi Agunbiade – 18 puncte, Elisabeth Pavel – 15 („double-double”, 14 recuperări),  L’Oreal Price – 8, Jessica Kuster – 7, Milica Deura – 5, Valencia McFarland – 1.

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]