Şcoala „Vasile Goldiş” Alba Iulia, campioană judeţeană la fotbal
La finele săptămânii trecute, în Parcul Arini din Sebeş a avut loc etapa judeţeană a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la fotbal, rezervată elevilor de gimnaziu, la care au participat 8 echipe. În finală s-au confruntat finalistele etapei locale, echipa Şcolii „Vasile Goldiş” Alba Iulia luându-şi revanşa împotriva Şcolii „Mihai Eminescu”, împotriva căreia pierduse la loviturile de departajare la faza pe municipiu. În primul meci, echipa antrenată de prof. Mihai Puşcaş a trecut cu 4 – 2 de LPS Sebeş, după ce a fost condusă cu 2 – 0, iar în al doilea joc a câştigat împotriva fotbaliştilor de la Grupul Şcolar „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş, cu 7 – 2. În finală, Şcoala „Vasile Goldiş” a învins Şcoala „Mihai Eminescu” Alba Iulia, scor 5 – 2, omul meciului fiind Cristian Păcurar, fiul fostei mari glorii a Unirii Alba Iulia, Ioan Păcurar „Penghiu”, cu 3 reuşite. Şcoala „Vasile Goldiş” a dat şi golgheterul competiţiei – Bogdan Ştef, care a marcat 7 goluri. Din lotul echipei câştigătoare au făcut parte următorii jucători: Constantin Antal (portar), Alin Mihai Sbuciumelea, Crinel Bogdan Goguţă, Vasile Bogdan Ştef, Marian George Olar, Cristian Păcurar (cpt.), Gheorghe Deac, Cristian Ovidiu Szilveşan, Ioan Daniel Bogdan, Florin Cosmin Olălău, Andrei Ezechiel Mariţ, Ruben Alex Tudor. Câştigătorii au primit un set de echipament alb-roşu, medalii individuale, o diplomă şi o cupă, cu sprijinul Consiliului Judeţean Alba. „Cel mai dificil meci a fost cu Liceul Sportiv Sebeş, un liceu de profil, care are o echipă competitivă, ce ne-a condus cu 0 – 2. Prin inteligenţă şi ambiţie, sportivii noştri au reuşit însă să remonteze handicapul şi să câştige partida. Sperăm să facem o figură frumoasă la finala pe zonă, care va avea loc în luna mai 2012. De asemenea, cu ajutorul unui sponsor sperăm să reuşim să recompensăm aceşti copii minunaţi cu o excursie”, ne-a declarat antrenorul Mihai Puşcaş. Dacă micii campioni ar avea şi un teren sintetic la Şcoala „Vasile Goldiş” unde să se pregătească, atunci echipa antrenată de prof. Mihai Puşcaş ar putea tinde la performanţe mult mai mari. (R.G.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie