Repetiţie cu victorie pentru CSU Alba Iulia contra campioanei CSM Târgovişte, scor 72-66

Tudor Stan

Deşi aseară CSU Alba Iulia a pierdut partida programată în faţa campioanei CSM la un singur punct, astăzi trupa lui CSU Alba Iulia-CSM Targoviste013Popov şi-a luat revanşa în faţa propriilor fani şi şi s-a impus împotriva celei mai titrate echipe din baschetul feminin românesc. CSU Alba Iulia a câştigat scor 72-66, pe sferturi 26-17, 24-16, 17-21, 15-12.

CSU Alba Iulia a practicat un baschet frumos, curat în defensivă dominând categoric campioana României până la pauza mare, diferenţă reflectată pe tabelă, 40-33. Deşi a fost o partidă amicală ambele formaţii au disputat fiecare minge, spectacolul de pe teren stârnind aplauzele celor aproximativ 100 de fani. Imediat după pauză, CSM Târgovişte a apăsat mai tare pedala de acceleraţie, însă defensiva lui Miro Popov a funcţionat la fel de bine precum în prima repriză. Lipsite puţin de concentrare, albaiuliencele au permis echipei din Târgovişte să se apropie în cel de-al treilea sfert, iar lupta a devenit una extrem de strânsă, la capătul celor 3 părţi tabela indicând scorul de 57-54. În ultimul sfert CSU Alba Iulia a reuşit câteva atacuri bune şi a practicat un joc defensiv excelent, câştigând ultima parte şi totodată partida, scor final 72-66.

Pentru CSU Alba Iulia au punctat:  Wumi Agumbiade – 17 puncte, L’Oreal Price – 17, Elisabeth Pavel – 16, Jessica Kuster – 12, Valencia McFarland – 4, Alexandra Uiuiu – 4,  și Larisa Toma – două.

[nggallery id=2310]

Într-un joc de verificare, CSM Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda 2-0 (0-0) | „Alb-negrii”, a treia victorie fără gol primit

Într-un joc de verificare, CSM Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda 2-0 (0-0). „Alb-negrii”, a treia victorie fără gol primit O săptămână perfectă pentru gruparea din Cetatea Marii Uniri, care s-a calificat în play-off-ul Cupei României și a celebrat Centenarul, s-a încheiat cu partida de verificare cu Sticla Arieșul Turda. Pe „Cetate”, gruparea albaiuliană […]