FOTO Placă aniversară, dezvelită la 10 ani de Turism în Albac. Tulnicărese, meșteri și standuri cu bucate tradiționale, în deschidere
Târgul Național de Turism Rural de la Albac și-a deschis sâmbătă porțile pentru cea de-a X-a ediție, iar pentru că este un moment festiv, evenimentul a debutat cu o slujbă religioasă, în fața noului Centru de Informare Turistică, acolo unde a fost dezvelită și o placă aniversară care atestă ”10 ani de la înființarea Târgului Național de Turism de la Alba”.
Președintele CJ Alba Ion Dumitrel și-a manifestat dorința, ca după încă 10 ani să vadă o nouă placă aniversara, în partea dreaptă a celei dezvelite astăzi.
Primarul comunei Albac Todea Tiberiu s-a arătat mulțumit de modul în care s-a desfășurat Târgul de Turism de la Albac și consideră că și-a atins scopul.
”Eu spun că Târgul de Turism de la Albac și-a atins scopul. Văd oameni care vin din toată țara. În cortul din fața școlii sunt 66 meșteri populari din diverse zone ale țării. O să vă convingeți că în sala de sport sun pline standurile cu agenții de turism, meșteri populari. Numărul agențiilor de turism crește de la o ediție la alta și astăzi se găsesc în Albac 37 de agenții din țară și străinătate. Acest târg prezintă interes”, a spus Tiberiu Todea.
Președintele Consiliului Județean Alba Ion Dumitrel a fost nemulțumit de faptul că, de 10 ani, nici un ministru care s-a ocupat de turism, indiferent de culoarea politică nu a binevoit să vină la Albac, la târgul de Turism.
”Suntem la a 10-a ediție. Este un lucru foarte bun, dar partea neplăcută este că am îmbătrânit și noi cu 10 ani. Le mulțumesc tuturor pentru că am reușit să fim prezenți 10 ani la rând pentru a face un gest de promovare a turismului rural din Alba și din România. Din 2004 mi-am dorit foarte mult un serviciu în cadrul CJ Alba și acest lucru s-a reușit dar nu ușor. Mulțumesc lui Dan Popescu și echipei pe care o conduce de 10 ani și în domeniul acesta (…) Mulțumesc Salvamontului că e o mândrie pentru noi și toți cei care trăiesc în această zonă și tuturor. Nu există în România un loc care să găsești tot. În orice comună din Alba poți să faci turism rural. Tradiția a fost scoasă din lada de zestre, fie că e vorba de gastronomie, meșteșuguri, fie că e vorba de arhitectură. Ne străduim de ani de zile să le spunem tuturor că trebuie să-și păstreze tradiția și în ceea ce privește arhitectura. De 10 ani se lucrează la CJ împreună cu primarii care iubesc tradițiile, care iubesc locurile. E vorba de punerea în valoare a istoriei locurilor. Istoria din Alba se confundă la cel mai înalt nivel cu istoria României. (…) De 10 ani de zile, un ministru al turismului nu a binevoit să răspundă invitațiilor noastre. Important e că au răspuns agențiile de turism”, a spus Ion Dumitrel.
La eveniment au participat primari ai comunelor învecinate, zeci de localnici și reprezentanți de seamă ai turismului din România.
Dragoș Suciu și Alexandra Mateș
Revenim cu detalii
[nggallery id=2279]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari