Ziua pe care locuitorii orașului Ocna Mureș au așteptat-o timp de patru ani a venit – FOTO
În 2010, la Ocna Mureș a avut loc eveniment care a ținut prima pagină a presei naționale zile întregi: fostul magazin Plus s-a prăbușit într-un crater format în galeriile de sare de sub oraş. Orașul a resimțit lipsa unui magazin de tip retail de patru ani, însă acest lucru nu se mai întâmplă de joi, 28 august, când a avut loc inagurarea oficială a mult așteptatului supermarket Profi.
La deschidere au participat printre alții, primarul Silviu Vințeler, președintele Consiliului Județean Ion Dumitrel și senatorul Alexandr Pereș. Primarul orașului vede investiția un rău pentru micii agenți economici, care trebuie să își adapteze prețurile, dar un necesar pentru locuitori.
”Deschiderea magazinului este un plus pentru orașul Ocna Mureș. Profi creează concurență și este bine pentru oraș că omul poate alege de unde dorește. Nu este prea bine pentru micii agenți economici. Va fi o concurență. Cred că vor rezista și ei, iar prețurile se vor adapta. Pe pământ, este loc pentru toată lumea”, a spus Silviu Vințeler.
Magazinul are 21 de angajați și funcționează în vechea clădire Romtelecom, de pe strada Nicolae Iorga, la numărul 31.
Profi este o rețea de magazine de proximitate, franciză parțială a grupului de retail franco-belgian Louis Delhaize. Compania a fost înființată în anul 1979 în Belgia ca o rețea de magazine cu prețuri reduse si s-a dezvoltat într-un lanț de magazine de proximitate.
De asemenea, grupul german de retail Rewe și-a arătat intenția de a deschide un magazin Penny Market, pe strada Mihai Eminescu, dar probabil magazinul va fi finalizată doar la începutul anului 2015.
Penny Market este un lanț de magazine german de tip discount deținut de Rewe, care operează peste 3.000 de magazine în Germania, Austria, Italia, România, Ungaria, Cehia și Bulgaria. În România deține aproximativ 70 de magazine.
[nggallery id=2238]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari