CSB Teleorman – CSU Alba Iulia 62-56: s-a terminat cu invincibilitatea!

Redactia Ziarului Unirea

CSU Alba Iulia a suferit sâmbătă seara primul eşec din acest sezon, elevele lui Tomas Bilek fiind învinse în deplasare, scor 62-56 (14-9, 16-17, 14-18, 18-12), la Alexandria, de CSB Teleorman, într-o partidă din etapa a 6-a a campionatului naţional de baschet feminin. Formaţia gazdă s-a aflat în mare parte la conducerea jocului şi pe tabela de marcaj (excepţie sfertul al treilea – singurul în care albaiuliencele au avut avantaj, la un moment dat chiar de 5 puncte). Însă eliminările din partea secundă a jocului (sferturile trei şi patru) ale pieselor de bază Nadia Parker, Taneisha Harrison şi Eniko Tarţa (pentru 5 greşeli personale) au dus la acest eşec. În urma acestei dispute, ambele echipe înregistrează cinci victorii şi o înfrângere. CSU Alba Iulia va juca sâmbătă, 5 noiembrie, de la ora 17.00, acasă cu SCM Craiova.
Pentru vizitatoare au înscris Nadia Parker – 14 puncte, Taneisha Harrison şi Katya Abramzon – câte 11, Breanna Salley – 9, Elena Dincă – 8, Luminiţa Manta – două, Eniko Tarţa – un punct. (H.D.M.)

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]