Excluşi din PNL Alba! Codruţa Lodroman, inspector şcolar şi Ovidiu Pănăzan, preşedinte FRP, ambii fruntaşi liberali
Recent, mai precis după alegerile pentru Parlamentul European, în PNL Alba s-a început o acțiune de pedepsire a celor care, oricum, nu mai aveau nimic cu liberalii din judeţ, decât, poate, datoria unei recunoştinţe.
Deşi unii dintre membri PNL s-au referit la ultimele acţiuni ca la unele de curățenie sau de deratizare, realitatea confirmă faptul că foştii colegi susţinuţi de partid şi-au abandonat demult colegii, pentru a-şi menţine, cel mai probabil, avantajele primite pe când USL-ul trăia.
Asfel, într-una dintre ședințele forului de conducere judeţean s-a supus la vot secret excluderea din PNL Alba Iulia a doi fruntaşi activişti: Codruța Lodroman – inspector școlar în cadrul ISJ Alba și Ovidu Pănăzan – secretar general al Federaţiei Române de Powerlifting, instructor de culturism şi multicampion naţional la powerlifting.
Dacă în cazul Codruței Lodroman, care a obținut, cu ajutorul PNL Alba, postul foarte vânat şi disputat de inspector școlar, apropierea de PSD era de notorietate în rândul colegilor săi liberali, în cazul sportivului Ovidu Pănăzan, surpriza a fost totală. Aceștia au aflat din presă, cu puțin timp înainte de scrutinul pentru europarlamentare, că liberalul a fost numit coordonatorul proaspătului înființat „Departament pentru Sport și Sănătate din cadrul PSD Alba. Anunțul acestui parteneriat a fost făcut chiar în cadrul unei conferințe de presă organizate de PSD Alba, în care Ovidiu Pănăzan apărea alături de președintele social-democraților, Ioan Dîrzu.
Dacă reorientarea şi trecerea în tabăra adversă a Codruței Lodroman a fost mai ușor digerată de membrii liberali, mulți admițând chiar că interesul personal, respectiv dorința de a îți păstra un serviciu care depinde atât de mult de apartenenţa la partidul aflat la guvernare, este mai puternic decât concepte teoretice, lui Ovidiu Pănăzan i s-a reproşat faptul că “nu a fost bărbat să vină să își dea demisia înainte să îl vedem la PSD!”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
48 de ani de la primul 10 olimpic al gimnasticii. 18 iulie 1976, ziua în care Nadia Comăneci a intrat in istorie
48 de ani de la primul 10 olimpic al gimnasticii. 18 iulie 1976, ziua în care Nadia Comăneci a intrat in istorie Pe 18 iulie 1976, în urmă cu 47 de ani, Nadia Comăneci intra în istoria sportului mondial şi devenea regina gimnasticii, obţinând primul 10 şi surprinzând o lume întreagă, dar şi tabela de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești