FOTO: Unirea Alba Iulia a câştigat derbyul cu Gloria Bistriţa la juniori A şi speră la play off!
FC Unirea Alba Iulia a învins pe „Cetate” în derbyul cu liderul Seriei a 8-a la juniori A, Gloria Bistriţa, scor 1-0 (gol D. Schiau) şi speră în continuare la calificarea în play-off (poziţionarea pe primele două locuri).
Joi, 13 martie, s-a disputat etapa a 16-a a Campionatului Naţional al juniorilor A şi B, conjudeţenele înregistrând în Seria a 8-a două victorii şi un eşec. Etapa viitoare, duminică, 16 martie urmează întâlnirile Gaz Metan Mediaş – Unirea Alba Iulia (alt derby la juniori A, „alb-negrii” împotriva locului secund) şi LPS Sebeş – Inter Star Sibiu.
Dar iată rezultatele, juniori A: *Unirea Alba Iulia –Gloria Bistriţa 1-0 (0-0): Schiau (62).
Mihai Dăscălescu a mizat pe Popa – Stoica, N. Rus, Iancu, Matei, Ioani, Buda, Schiau, Culda, Bota, Lăsconi (Tamaş, Rodean);
*Grup Şcolar „Lucian Blaga” Reghin – LPS Sebeş 5-0 (2-0). Antrenorii Daniel Popa şi Radu Bulugea i-au folosit pe Szekely – Urîtu, Sav, Al. Grigorie, Grigore, Suciu, Trif, Sava, Comănese, Wainer, Haneş (Banciu, Ilie, Dulău, Balcău).
În clasament „alb-negrii” sunt pe locul trei, cu 34 de puncte (61-13), iar LPS a coborât pe poziţia a 5-a (28 de puncte, 42-23), întrecuţi de mureşeni.
*juniori B: Unirea Alba Iulia – Gloria Bistriţa 0-0.
Florian Brumaru a contat pe Căt. Suciu – Olar, Fulea, Goguţa, Boancă, Oancea, Onacă, Iacşa, Biro, Dup, Ştef (Scrob, Nicoară, Constantin, Uţă);
*Grup Şcolar „Lucian Blaga” Reghin – LPS Sebeş 0-2 (0-1): Tomescu, Marcu.
Formula lui Doru Oancea a fost alcătuită din Pop – Mihălţan, Harda, Cucea, Cîndea, Horeiciuc, Reti, Bedelean, Marcu, Tomescu, Buligă (Voinea, Gombocz, Catarambă, Vonica, Oltean). Sebeşenii sunt poziţionaţi pe locul secund, cu 41 de puncte (38-9), iar uniriştii au urcat pe 5 (27 de puncte, 34-23).
Foto: Tudor STAN
[nggallery id=1273]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României