Cupa de Cristal BMW Romanian Golf Open 2011
Aflat la cea de-a 5-a ediţie, turneul de golf „Cupa de Cristal BMW” a adunat un număr mare de concurenţi, 73 de jucători şi străini, ajutaţi de tot atâţia caddie. Competiţia disputată pe parcursul a două zile s-a jucat în sistem strokeplay net, 12.266 metri domni şi 10.432 metri doamne, 36 de cupe. Omul de afaceri Daniel Condratov iniţiatorul acestui turneu a reuşit să adune la clubul de golf „Paul Tomiţa” din Pianu de Jos majoritatea jucătorilor valoroşi din ţară. S-au înregistrat următoarele rezultate: lcategoria I (0-18 HCP): 1. Dorin Mateiu (foto, Alba Iulia) – 143 lovituri, 2. Bogdan Neagu (Bucureşti) – 144, 3. Dorin Mihai (Timişoara) – 146; lcategoria a II-a (19-36 HCP, în sistem stableford): 1. Mirel Tomescu (Alba Iulia) – 86 puncte, 2. Sorin Ţiplea (Bucureşti) – 81, 3. Bogdan Focşa (Bucureşti) – 80; lProbe speciale, Longest drive: Florin Vinersar (Alba Iulia); Nearest to the pin: Daniel Morar (Alba Iulia). Au mai fost recompensaţi cu premii speciale pentru: Birdie Trophy – Alexandru Bărbat (Alba Iulia) şi Eagle Trophy – Ana şi Laurenţiu Coman (Sebeş) – toţi Clubul „Paul Tomiţa”.
După festivitatea de premiere, a urmat o petrecere deosebită la restaurantul Golf Hotel Pianu, la care şi-au adus contribuţia solistul de muzică populară Sergiu Cipariu şi fiul acestuia Romulus Cipariu, alături de formaţia „Trio Cafe” din Sibiu. De precizat faptul că pe parcursul competiţiei, jucătorii şi invitaţii au avut posibilitatea să testeze în zona comunei Pianu noile tipuri de autoturisme BMW.
De asemenea, duminică s-a desfăşurat concursul de golf Cupa Oraşelor pe perechi (18 cupe, 6133 metri domni şi 5216 metri doamne), la care au luat startul 21 de perechi, la finele turneului rezultând următorul podium: 1. Laurenţiu Coman şi Iulian Străjan – 43 puncte, 2. Mihai Mureşan şi Mihaela Mureşan – 40 puncte, 3. Dorin Mateiu şi Voicu Vuşcan – 38 puncte. Prof Nicolae Ursu, director de concurs ne-a mai informat că următoarea întrecere se va disputa sâmbătă, 1 octombrie, Cupa „Clinimed”, prima ediţie.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Iarăși campioni! Star Pro Optimum Alba Iulia a câștigat un nou turneu internațional, la Albena! Yannis Popescu – golgheterul competiției Under 12
Star Pro Optimum Alba Iulia a reușit un nou rezultat extraordinar, impunându-se la turneul internațional „West Footbal Arena-Challenge Cup 2024″, la Albena (Bulgaria), la categoria Under 12. Grupa de copii din anul 2012 și mai mici, antrenată de Filip Morar, a cucerit trofeul, după ce a câștigat toate întâlnirile susținute, iar Yanis Popescu a cucerit […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie