Dr. ing. Mihai Sudrijan a fost reales președintele Sucursalei Alba a Asociației Inginerilor din România (AGIR)
La sala de festivități a Colegiului Tehnic ”I.D. Lăzărescu” Cugir a avut loc joi, Adunarea generală a Asociației Generale a Inginerilor din România (AGIR), sucursala Alba, cu sediul la Cugir, organizație care numără peste 150 de membri.
În prezența profesor dr. ing. Mihai Bejan președintele filialei Cluj a AGIR, participanții la reuniune au făcut o analiză a activității desfășurate de sucursala Alba pe ultimii 4 ani, au aprobat Programul de activitate pentru perioada următoare, au ales președintele și noul consiliu de conducere al sucursalei. În același cadru au fost desemnați și delegații pentru Congresul AGIR, stabilit să se desfășoare la București, în prima jumătate a lunii ianuarie 2014.
Pentru funcția de președinte a candidat un singur membru, și anume dr. ing. Mihai Sudrijan,(foto) cel care conduce sucursala Alba încă de la înființarea sa, imediat după anul 1990. Prin votul acordat în unanimitate de participanți, acesta a fost reales în funcția de președinte al Sucursalei Alba a AGIR.
Ca membri ai Consiliului de conducere ai AGIR- Alba au fost aleși: Dr. Ing. Emil Muntean – director general la Parcul Industrial Cugir; Ing. Codruț Cernea – Fabrica de Arme Cugir; Dr. ing. Radu Roșian – director tehnic la Parcul Industrial Cugir; Ing. Cornel Murg – subprefect de Alba; ing. Alexandru Micaciu – director Colegiul Tehnic ”I.D. Lăzărescu” Cugir; ing. Lucian Mantoiu – Nova Grup Cugir; Dr. ing. Mugurel Sârbu – om de afaceri Sebeș.
Ca delegați ai sucursalei, pentru Congresul AGIR au fost desemnați: Dr. ing. Sudrijan Mihai, Dr. ing. Emil Muntean și Dr. ing. Radu Roșian.
Constantin PREDESCU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 52 de minute
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni