Medalii naţionale pentru sportivii CS Unirea

Redactia Ziarului Unirea

Sportivii legitimaţi la Secţia de Orientare a CS Unirea Alba Iulia au participat recent la Cupa României la Orientare Sportivă, în pădurea Făget de la marginea Clujului. La feminin, albaiulianca Irina Maiorescu a câştigat în cursa senioarelor, iar colega sa de club Andreea Dănilă s-a clasat a 6-a. La masculin Florin Ţuncu şi-a adăugat în palmares medalia de argint, Radu Milea terminând competiţia pe poziţia a şaptea în clasamentul general. Surpriza din lotul unirist a furnizat-o decanul de vârstă Marius Anghel, cel care este şi antrenorul Secţiei de Orientare a clubului fanion al oraşului, ocupând locul trei în prima etapă.
De asemenea, la Vatra Dornei a avut loc finala Campionatului Naţional de Alergare Montană organizat sub egida Federaţiei Române de Atletism. Clubul Unirea Alba Iulia a fost reprezentat cu succes şi de această dată în proba senioarelor, unde s-a cucerit medalia de bronz pe echipe, în componenţa Alina Boholţan – locul 6 la individual, Andra Ologu – locul 8 la individual şi Ana Rodean – locul 11 la individual. „Sunt mulţumit de rezultate, având în vedere că sportivele noastre s-au pregătit pentru Campionatul Naţional de Semi-maraton ce va avea loc peste două săptămâni la Oneşti, acest concurs de la Vatra Dornei fiind doar unul de verificare. Mi-a făcut plăcere să văd într-un singur weekend 5 sportivi unirişti pe podium”, a declarat Radu Nicula, director CS Unirea Alba Iulia. (H.D.M.)

Star Pro Optimum Alba Iulia a reușit un nou rezultat extraordinar, impunându-se la turneul internațional „West Footbal Arena-Challenge Cup 2024″, la Albena (Bulgaria), la categoria Under 12. Grupa de copii din anul 2012 și mai mici, antrenată de Filip Morar, a cucerit trofeul, după ce a câștigat toate întâlnirile susținute, iar Yanis Popescu a cucerit […]