Fiul deputatului Călin Potor câştigă în America mai bine decât tatăl său în Parlamentul României
Băiatul deputatului Călin Potor lucrează în America cu programul pentru studenţi Work & Travel. Student la Universitatea Babeş Bolyai din Cluj-Napoca, la master, secţia Comunicare şi Relaţii Publice, Alex a ales să-şi petreacă vacanţa de vară vizitând şi muncind într-un oraş de munte, Park City din statul american Utah, cunoscut pentru că a găzduit jocurile olimpice de iarnă din anul 2002. Şi bine a făcut fiul deputatului care câştigă acum cu cele două joburi din America mai mult decât tatăl său a cărui indemnizaţie netă este de 4.909 lei.
Tânărul locuieşte în staţiunea Deer Valley, „staţiunea de schi numărul unu din America”, titulatură obţinută în fiecare an consecutiv din 2005 până în 2012. Aici lucrează ca şi Server Assistant, pentru Montage Deer Valley, un lanţ de hoteluri din Statele Unite cunoscut pentru serviciile personalizate oferite oaspeţilor săi. Activitatea de zi cu zi se rezumă la servirea oaspeţilor şi debarasarea meselor, dar şi primirea turiştilor şi a invitaţilor la piscina exterioară hotelului. Pe lângă acest job mai lucrează si la Rocky Mountain Chocolate Factory, un lanţ de magazine de ciocolată unde vinde praline, îngheţată şi mere glazurate precum şi alte produse din ciocolată.
Aceste joburi presupun anumite sacrificii dar cu toate acestea Alex este încântat de viaţa pe care o duce în Statele Unite ale Americii. „Lucrez mult, încerc să mă distrez în timpul liber, chiar daca asta înseamnă că trebuie sa renunţ la câteva ore de somn. Păţesc des să nu am nicio zi liberă timp de două săptămâni. Îmi câştig singur banii, reuşesc să mă întreţin şi sper să pot economisi ceva bani pentru a putea vizita tot ce mi-am propus. Am să mă întorc acasă, în România, la începutul lui octombrie şi am să îmi continui studiile”, a declarat fiul demnitarului albaiulian din America.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României Deși nu era româncă, odată venită în România ca soție a viitorului rege Ferdinand (numit Ferdinand Întregitorul sau Ferdinand cel Bun) Regina Maria a devenit femeia care a influențat cel mai mult istoria României. În bine! Nepoată atât […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață