Mai puţini dascăli necalificaţi, dar mai mulţi tineri
În anul şcolar 2009-2010, în unităţile de învăţământ preuniversitar din judeţul Alba au fost încadrate 5.650 persoane faţă de 5.827 persoane în anul şcolar 2008-2009. Există personal didactic a cărui catedră a fost constituită în două sau mai multe unităţi şcolare, fie pentru a se realiza completarea normei, fie prin încadrarea cu ore suplimentare în sistemul cumul/plata cu ora pentru titulari. Există, de asemenea, titulari detaşaţi: aceştia sunt raportaţi atât de unitatea la care au titulatura (titular plecat din unitate) cât şi de unitatea în care îşi desfăşoară activitatea în anul şcolar curent (titular sosit în unitate). Din aceste motive, numărul real de persoane încadrate în unităţile şcolare a fost 4.182 faţă de 4413 anul trecut, în cifră fiind cuprinşi profesorii de diferite specialităţi, maiştrii instructori, învăţătorii şi educatoarele. Numărul de persoane din anul şcolar 2009-2010 a fost inferior celui din 2008-2009 pe fondul restructurării reţelei unităţilor şcolare, comasării sau desfiinţării unor unităţi cu efective mici de copii sau elevi.
Astfel, ponderea cadrelor didactice titulare a fost de 68,05% (74,94% în anul şcolar precedent), titulari detaşaţi – 7,01 la sută (2,29%), suplinitori calificaţi – 19,52% (14,8%), personal încadrat la cumul 1,95% (4,03%), personal asociat – 2,02% (2,45%), suplinitori cu studii superioare în altă specialitate – 0,76% (0,39%), suplinitori în curs de calificare – 0,27% (0,48%), suplinitori necalificaţi cu studii medii – 0,42% (0,63%).
Exprimat în procente, după tipul de contract de muncă: pe perioadă determinată sau nedeterminată, personalul didactic titular reprezintă 73,06% faţă de 77,22% în anul precedent, iar cei care suplinesc într-o formă sau alta reprezintă 27,94% faţă de 22,78%, în anul şcolar trecut. Se constată, aşadar, o scădere a numărului titularilor din sistem în favoarea creşterii ponderii personalului didactic suplinitor ca o reacţie firească la reducerea naturală a efectivelor de elevi în această perioadă. Viabilitatea posturilor didactice vacante nu poate fi estimată la minim 4 ani pentru ca aceste posturi să devină titularizabile iar numărul de ore pentru o specialitate la nivelul unei unităţi şcolare este insuficient pentru a constitui un post complet.
Calitatea personalului didactic, dincolo de evaluarea performanţelor prin rezultatele obţinute în progresul şcolar al elevilor, poate fi apreciată şi în funcţie de gradele didactice acordate personalului în urma examenelor specifice. Astfel, în învăţământul preuniversitar judeţean profesează personal cu titlul de doctor – 0,48% (0,39%), personal cu gradul didactic I – 39,35% (44,30%), personal cu gradul didactic II – 18,18% (17,58%), personal cu definitivat – 25,91% (24,09%) şi personal fără grad didactic – 16,08% (13,64%). Scăderea ponderii personalului care a obţinut gradul didactic I şi creşterea procentului cadrelor didactice care au obţinut gradul didactic II sau definitivatul pot fi explicate prin tendinţa de întinerire a personalului care există în sistem şi nu într-o lipsă de interes faţă de perfecţionarea specifică, a arătat prof. Cornel Sandu, inspector şcolar general al IŞJ Alba.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari