CS Zlatna reprimită în Seria a 6-a
Pentru al doilea an consecutiv, gruparea de pe Ampoi a fost primită în eşalonul terţ, deşi retrogradase. Aurarii s-au văzut ieri repartizaţi în Seria a VI-a a Ligii a 3-a, ce are următoarea componenţă: Seso Câmpia Turzii, CSM Braşov, FC Zalău, Unirea Ungheni, Unirea Tărlungeni, Sănătatea Cluj, Avântul Reghin, Unirea Floreşti, Gloria Bistriţa II, Unirea Dej, Voinţa Livezile, Olimpia Satu Mare, CS Zlatna, CFR Cluj II, „U” Cluj, FCM Târgu Mureş II. Cu numai 8 jucători sub contract (V. Dârjan, P. Dârjan, Mânecan, A. Gherman, Cocârcă, Kiraly, Borcea, Amariei), zlătnenii au programată astăzi după-amiază (în criză de timp), reluarea pregătirilor, incertă fiind continuarea lui Ion Ilie pe banca tehnică. CS Zlatna va juca peste numai două săptămâni, în prima rundă, în deplasare, cu Unirea Ungheni. Prin respectiva hotărâre, ar rămâne în Liga a IV-a Viitorul Unirea (locul 14), iar în cazul în care negocierile Europa-CS Zlatna se vor finaliza, atunci şi Olimpia Aiud ar continua în arealul eşalonului patru.
l”Preluăm clubul din Zlatna”, a declarat Coacăză
În alt plan, oficialii Europei Alba Iulia se bucură întrucât sunt hotărâţi să evolueze în stagiunea viitoare în Liga a 3-a, forma juridică de organizare urmând a fi stabilită (club cedent – club cesionar). „Până luni dorim să încheiem discuţiile cu primarul Silviu Ponoran. Vrem să preluăm legal clubul din Zlatna şi avem nevoie de o hotărâre a Consiliului local din localitate. Viitoarea formaţie s-ar numi Europa Alba Zlatna şi ne vom muta imediat acolo cu jucători şi antrenori”, a declarat Liviu Coacăză, vicepreşedintele ambiţioasei grupări albaiuliene, ce estimează că bugetul anului viitor ar fi de aproximativ 400.000 lei pentru formaţia din Apuseni. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Iarăși campioni! Star Pro Optimum Alba Iulia a câștigat un nou turneu internațional, la Albena! Yannis Popescu – golgheterul competiției Under 12
Star Pro Optimum Alba Iulia a reușit un nou rezultat extraordinar, impunându-se la turneul internațional „West Footbal Arena-Challenge Cup 2024″, la Albena (Bulgaria), la categoria Under 12. Grupa de copii din anul 2012 și mai mici, antrenată de Filip Morar, a cucerit trofeul, după ce a câștigat toate întâlnirile susținute, iar Yanis Popescu a cucerit […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie