Academie de vară la Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia
Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Direcţia Generală Management, Resurse Umane şi Reţea Şcolară, prin Direcţia de Formare Continuă derulează Proiectul „Calitate, inovare, comunicare în sistemul de formare continuă a didacticienilor din învăţământul superior”, cofinanţat din Fondul Social European POSDRU. Proiectul se desfăşoară, în parteneriat, de către şase instituţii de învăţământ superior, printre care se numără şi Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, celelalte cinci universităţi implicate fiind Universitatea Bucureşti; Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi; Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca; Universitatea Politehnică din Bucureşti şi Universitatea din Piteşti. Deschiderea oficială a Academiei de Vară a avut loc la instituţia de învăţământ superior albaiuliene, în Amfiteatrul A9, în cursul zilei de ieri. Au fost prezenţi, alături de reprezentanţii universităţii din Cetatea Marii Uniri şi managerul de proiect, Laura Şerbănescu, beneficiarii acestui proiect. Este vorba de cadre universitare (preparatori, asistenţi, lectori, conferenţiari, doctoranzi, profesori) de la instituţii de învăţământ superior din întreaga ţară (Cluj-Napoca, Sibiu, Petroşani, Bucureşti, Oradea, Piteşti, Bacău, Galaţi, Timişoara, Constanţa, Braşov, Târgu Mureş, Reşiţa, Târgu Jiu). Aşa cum a subliniat managerul proiectului acesta vizează „asigurarea unei formări iniţiale de calitate a studenţilor viitori profesori, prin dezvoltarea şi certificarea competenţelor cadrelor didactice universitare care predau sau vor preda didactica specialităţii sau/şi coordonează sau vor coordona practica pedagogică a studenţilor, precum şi prin crearea unei reţele naţionale de profesionişti în ştiinţele educaţiei şi promovarea modelelor de bună practică în formarea viitoarelor cadre didactice”. La universitatea de la Alba Iulia, Academia de vară este organizată sub genericul „Didactica în schimbare. Între centrarea pe elev şi abordarea prin competenţe”. Evenimentul se desfăşoară în două serii, fiecare serie cu un număr de 75 de participanţi: prima serie în perioada 1-5 august, iar cea de a doua serie în perioada 8-12 august, cadrele universitare fiind împărţite pe trei ateliere, respectiv: Limba română, limbi moderne, educaţie plastică şi muzicală, ştiinţele educaţiei; Ştiinţe socio-umane, educaţie religioasă, ştiinţele educaţiei şi Ştiinţe, discipline tehnice, educaţie fizică, ştiinţele educaţiei. E de remarcat faptul că profesorii care vor beneficia de aceste cursuri au ales să înveţe în timpul vacanţei, un exemplu pe care ar putea să îl urmeze şi colegii lor din alte instituţii de învăţământ, fie ele superioare sau preuniversitare, dar şi elevii şi studenţii… (L.I.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
23 iulie 1869 | Se naște Gheorghe Adamescu, istoric literar și membru corespondent al Academiei Române
23 iulie 1869 | Se naște Gheorghe Adamescu, istoric literar și membru corespondent al Academiei Române Gheorghe Adamescu (n. 23 iulie 1869, București, România – d. 4 aprilie 1942, București, România) a fost un istoric literar, membru corespondent al Academiei Române din 1921, bibliograf, profesor de limba română și limba latină și autorul unor manuale […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie