Concursul „Alba Iulia, Cealaltă Capitală” devine tot mai atractiv pentru elevi
Concursul interliceal pe teme de istorie „Alba Iulia, Cealaltă Capitală” tinde să devină o tradiţie. După succesul de care s-a bucurat competiţia de anul trecut, organizatorii le dau posibilitatea tinerilor din Alba Iulia să se întreacă din nou, iar interesul pe care elevii îl manifestă nu poate să fie decât îmbucurător.
Competiţia va avea loc săptămâna viitoare şi va consta în două etape: semifinalele şi finala. Vor participa grupe de câte patru elevi de la Colegiul Militar Liceal „Mihai Viteazul”, Liceul de Arte, Colegiul HCC, Colegiul Tehnic Apulum, Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Mitropolit Simion Ştefan”, Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa”, Colegiul Economic „Dionisie Pop Marţian” şi de la Colegiul de Afaceri.
Cele două semifinale sunt probramate să aibă loc marţi, la Sala Unirii, iar finala se va desfăşura vineri la Sala de Bal din incinta Alba Mall.
În faza semifinalelor, elevii vor susţine o probă scrisă în care vor avea de răspuns la un set de 20 de întrebări despre istoria municipiului Alba Iulia. Cei care se vor califica în finală, vor susţine o probă mai grea, care va consta în întrebări cu răspunsuri rapide
Premiile sunt atractive atât pentru elevi cât şi pentru profesorii care îi pregătesc. Câştigătorii locului I vor primi un premiu în valoare de 5.000 de lei, locul II – 3.500 de lei, iar locul al III-lea – 2.500 de lei, iar menţiunea se va premia cu 1.000 de lei. Banii se vor împărţi în mod egal, între cei patru elevi participanţi şi profesor.
Scopul întrecerii este acela de a deschide apetitul elevilor pentru istorie, în speţă istoria municipiului Alba Iulia. Concursul este organizat de către Muzeul Naţional al Unirii, Primăria municipiului Alba Iulia şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari