Blajul – capitala voleiului juvenil *În perioada 22-25 martie, turneu de junioare în Sala „Timotei Cipariu” din „Mica Romă”
Dincolo de parcursul nou-promovatei în Divizia A1, Volei Alba Blaj, ce a terminat stagiunea regulată pe locul 5 şi acum încearcă să realizeze o performanţă remarcabilă, să participe în cupele europene (asta însemnând o clasare pe poziţia a 5-a, după disputarea jocurilor din play-off), este clar că „Mica Romă” are un rol tot mai însemnat pe harta voleiului autohton. Mărturie stau rezultatele înregistrate de CSŞ Blaj (director Silvia Marcu), 5 dintre echipele acestui club fiind calificate în etapele superioare ale întrecerilor naţionale la volei, la diferite paliere competiţionale (mini-volei, speranţe, cadeţi), atât la masculin, cât şi la feminin.
*Sâmbătă, cuplaj în Sala „Timotei Cipariu”
În acest context, în perioada 22-25 martie, la Blaj se va desfăşura un turneu de junioare, cu participarea echipelor CSŞ Blaj (antrenor Liliana Bogendorfer, secund la Volei Alba Blaj), CSŞ Unirea Iaşi, CSŞ Caransebeş, CSŞ 2 Baia Mare (ordinea jocurilor urmând a fi stabilită la şedinţa tehnică de vineri seara). În faza semifinală se vor califica primele două clasate, blăjencele vizând să acceadă în penultimul act, meciurile urmând să fie susţinute în Sala „Timotei Cipariu” (câte două partide în fiecare zi, blăjencele al doilea joc). De asemenea, tot la Blaj, dar în celălalt week-end, 30-31 martie, este programat turneul semifinal la mini-volei masculin, unde CSŞ Blaj (pregătită de Silvia Marcu) va înfrunta pe CSŞ Bega Timişoara, CSV Deva şi CSŞ Zalău.
Revenind la ziua de sâmbătă, 23 martie, va fi festin voleibalistic în „Timotei Cipariu”, un cuplaj, întrucât de la ora 16.00, CSŞ Blaj va avea meci în cadrul turneului de junioare, iar de la ora 19.00, va debuta sârbul Branko Gajic pe banca formaţiei Volei Alba Blaj, întâiul duel din play-off (locurile 5-8), cu CSM Lugoj
Foto – arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
PENSII 2024 | LISTĂ: Veniturile nepermanente luate în considerare la recalcularea pensiilor
PENSII 2024 | LISTĂ: Veniturile nepermanente luate în considerare la recalcularea pensiilor Pe măsură ce pensionarii din România așteaptă cu interes detalii despre recalcularea pensiilor și eventualele creșteri, Casa Națională de Pensii Publice oferă informații importante despre veniturile nepermanente incluse în acest proces. Citește și: Noua lege a Arhivelor Naționale adoptată tacit: Casa Națională de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3