FOTO/VIDEO: Spectacol cu focuri de armă și mascați, în fața sediului IPJ Alba
Inspectoratul de Poliție Județean Alba a organizat miercuri, 20 martie, ”Ziua Porților Deschise”, o acțiune ce face parte din evenimentele programate în cadrul manifestărilor dedicate Zilei Poliției Române.
Polițiștii au fost asaltați de zeci de copii, elevi ai școlilor din municipiul Alba Iulia, care au avut posibilitatea să asiste la o ”lecție deschisă” despre atribuţiile poliţiei în ansamblu dar şi despre aspecte specifice fiecărui serviciu, compartiment sau birou în parte.
Oamenii legii i-au așteptat pe micuți cu dulciuri și le-au pregătit o mare surpriză: o reprezentație ”pe viu” a luptei dintre bine și rău, respectiv o simulare a intervenției de urgență pentru blocarea în trafic și arestarea a doi ”infractori”, moment deosebit de apreciat și de aplaudat de publicul prezent.
Manifestările organizate de IPJ Alba cu sprijinul Asociaţiilor Apulum Pol şi Dinamo precum şi a Corpului Naţional al Poliţiştilor Alba şi a Asociaţiei Internaţionale a Poliţiştilor – Regiunea I Alba continuă cu un concurs de tir între poliţiştii din structurile inspectoratului şi Cupa presei la tir, ce vor avea loc tot astăzi, în Poligonul din Micești.
Ziua de 22 martie va fi dedicată competiţiei fotbalistice organizată la Sebeş (cu participarea unor echipe din cadrul IPJ Alba şi din alte 15 instituţii de colaborare); sâmbătă, 23 martie este planificat Concursul de Îndemânare în Conducere, organizat cu sprijinul Clubului Sportiv Auto Fairplay şi care se va desfăşura, începând cu ora 11,00, în parcarea Stadionului Cetate din Alba Iulia iar luni, 25 martie, începând cu ora 10,00, la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, se va desfăşura şedinţa festivă cu participarea conducerii inspectoratului şi a cadrelor din toate structurile.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani
Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani. Părintele Gheaja Doru s-a născut în 19 iulie 1941, localitatea Buzd, judeţul Sibiu, într-o familie de preoți. El a decis să îndeplinească dorința […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni