Albaiulienii pot semnala prezența câinilor fără stăpân la telefon: 0258/813534
Mai mulți cititori au semnalat în ultimele zile prezența maidanezilor, în număr mare, în diferite zone din municipiul Alba Iulia, solicitând ridicarea lor de către cei care se ocupă de serviciul de ecarisaj.
Informăm pe această cale că activitatea de ridicare şi transport la adăpost a câinilor fără stăpân a început din data de 15 februarie. Albaiulienii pot solicita prezența echipei de intervenţie telefonic, la numărul 0258/813534, de luni până vineri, între orele 8.00-16.00.
Până în prezent medicul veterinar George Popa, care a concesionat serviciul de ecarisaj pentru o perioadă de 1 an, a renovat și igienizat, cu ajutorul voluntarilor, vechiul adăpost (lăsat în paragină de fostul operator al acestui serviciu). A început și operațiunea de ridicare a câinilor (având prioritate femelele nesterilizate și cele cu pui) urmând ca, pe măsura primirii solicitărilor, echipa să se deplaseze în locațiile indicate.
Din cauză că vechiul adăpost este neîncăpător pentru numărul mare de animale de pe străzile orașului, administrația locală se pregătește să construiască unul nou, pentru care a alocat 25.000 de euro.
Construcția va fi finalizată în aproximativ 2 luni. Va avea mai multe compartimente destinate activităţilor specifice: spaţii tratament şi cabinet medical și spaţii cazare cu o suprafaţă de 125 mp care vor putea adăposti 35-40 de câini.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
VIDEO ȘTIREA TA | Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului
Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului În timp ce mai multe localități din Alba sunt de zile bune fără apă potabilă după raționalizarea consumului de către operatorul APA CTTA Alba, la Alba Iulia continuă risipa. Citește […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României