Serviciul Judeţean de Ambulanţă Alba ar putea fi „vizitat” de reprezentanţii Ministerului Sănătăţii
La sfârşitul lunii august a.c., Ministerul Sănătăţii a început o serie de verificări la serviciile de ambulanţă din 18 judeţe ale ţării. Acest lucru a venit după ce, în urma unei ample analize asupra activităţii acestora, au fost constate mai multe suspiciuni de nereguli. Tulcea şi Sălaj sunt primele judeţe din cele luate la puricat unde au fost finalizate verificările şi întocmite primele rapoarte. Reprezentanţii M.S. au identificat la cele două servicii mai multe neconcordanţe între datele înregistrate în sistemul unic de urgenţă 112 şi raportările serviciilor de ambulanţă. Mai mult de atât, au fost descoperite nereguli la decontarea de combustibil, raportări false în care au fost utilizate nume false pentru care au fost decontate servicii, nereguli în aplicarea legislaţiei, precum şi alte abateri. Aşa cum ne-a precizat directorul medical al Serviciului Judeţean de Ambulanţă Alba, dr. Nikolaos Mavritsakis, la unitatea în cauză a fost primită pe linie oficială doar o înştiinţare că este posibil ca echipa de control a Ministerului Sănătăţii să poposească şi la Alba. Practic nu se ştie cu certitudine dacă şi când acest control se va face. Până în prezent, din informaţiile deţinute la Serviciul Judeţean de Urgenţă Alba nu au fost înregistrate sau semnalate probleme deosebite. Pe lângă continuarea verificărilor la serviciile de ambulanţă, conform M.S., vor începe şi o serie de verificări la unităţile de primiri urgenţe unde există suspiciuni în utilizarea fondurilor alocate de la bugetul de stat şi respectarea legislaţiei în vigoare. Lista judeţelor va fi anunţată numai după finalizarea raportelor de control, precizează M.S. (L.I.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României