Alegeri parlamentare Călin Potor: Clădim împreună politica bunului simţ
Alegeri parlamentare 2012, judeţul Alba – Călin Potor, deputat USL de Alba.
Politica trebuie să fie făcută cu bun simţ, moralitate şi în folosul oamenilor. Am mai spus-o şi o spun în continuare: nu poţi face politica cetăţeanului dacă nu ai în vedere părerile şi dorinţele acestuia. Politicienii nu trebuie să fie altceva decât cei care transmit mai departe, spre guvernanţi, dorinţele celor care i-au ales.
În momentul de faţă clasa politică are nevoie de schimbare, trebuie să-şi întoarcă faţa spre popor. Şi asta o face prin colaborarea politicienilor, nu prin războaiele declaraţiilor de presă sau ale apariţiilor televizate. Sunt adeptul ideii de a face front comun cu oricine vrea să lupte pentru binele românilor. A trecut vremea războaielor politice, a venit timpul să clădim împreună. Sunt tot mai convins, pe zi ce trece, că acesta este viitorul nostru al tuturor.
Dacă mai era nevoie de argumente că am dreptate în privinţa faptului că este timpul colaborării şi al conlucrării, am primit recent încă o dovadă.
Sute de oameni mi-au transmis în 12 noiembrie felicitări de ziua mea de naştere. De la miniştri până la oameni simpli, toţi au ţinut să îmi transmită gândurile lor bune şi urările de bine. Cei doi co-preşedinţi ai USL, Crin Antonescu şi Victor Ponta, alături de miniştrii Eduard Hellvig, Rovana Plumb şi Mariana Câmpeanu, precum şi liderii judeţeni ai USL Alba, Teodor Atanasiu şi Ioan Dîrzu, au fost printre primii care m-au sunat să îmi transmită un călduros „La mulţi ani”. Au fost urmaţi de colegul meu din parlament Radu Coclici, deputat PSD în colegiul Aiud-Ocna Mureş, de zeci de colegi parlamentari din ţară, de vicepreşedintele Consiliului Judeţean Alba, Florin Roman şi numeroşi primari de municipii, oraşe şi comune din întreg judeţul Alba. De asemenea am fost felicitat de colegii din PNL, PSD şi PC, cărora le mulţumesc din suflet.
Nu în ultimul rând am primit felicitări din partea preşedintelui Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel şi a vicepreşedintelui Alin Cucui, gest care dovedeşte că oamenii politici, aflaţi în partide diferite pot avea oricând un dialog constructiv în favoarea cetăţenilor.
Nu în ultimul rând am primit urări de bine din partea sutelor de cetăţeni din colegiul meu, care au ţinut să îmi adreseze cele mai frumoase cuvinte cu putinţă şi să îmi dorească putere de muncă şi mult succes în următorii patru ani în Parlamentul României. La aceştia s-au adăugat alte sute de mesaje pe care le-am primit pe reţelele de socializare.
Vă mulţumesc tuturor. Urările şi gândurile voastre mă fac să cred în continuare că România mai are un viitor şi că a sosit momentul să clădim împreună!
CĂLIN POTOR, Deputat USL de Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea și reabilitarea energetică a dispensarului uman din comuna Șpring, printr-o finanțare PNRR. Licitația de peste 900.000 de lei lansată pe SEAP
Modernizarea și reabilitarea energetică a dispensarului uman din comuna Șpring, printr-o finanțare PNRR. Licitația de peste 900.000 de lei lansată pe SEAP Administrația comunei Șpring, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și reabilitarea energetică a clădirii dispensarului uman. Citește și: FOTO | Stadiul lucrărilor la Școala Șpring: Se lucrează […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României