Cugirul – tot mai aproape de o colaborare cu chinezii
Primăria oraşului Cugir a găzduit cu puţin timp în urmă o reuniune a subfilialei din Cugir a Asociaţiei de Prietenie, România – China. Scopul întâlnirii l-a constituit o evaluare a oraşului de la poalele Drăganei, în perspectiva înfrăţirii acestuia cu o localitate din Republica Populară Chineză. Plecând de la faptul că judeţul Alba este deja înfrăţit cu provincia chineză Gansu, iar Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia cu Universitatea de Vest din provincia respectivă, subfiliala cugireană şi-a propus să demareze procedurile în vederea unei colaborări cu un oraş chinezesc. În acest sens în urmă cu câteva luni, subfiliala prin preşedintele Ionel Stanciu a înaintat o adresă Consiliului local Cugir cu dorinţa ca acesta să ia act de intenţia privind colaborarea localităţii cu chinezii, scrisoare ce a primit aviz favorabil de la aleşii locali.
În urma discuţiilor purtate în prezenţa viceprimarului Rodica Florea s-a făcut propunerea ca subfiliala să găsească o localitate în provincia Gansu cu un profil asemănător cu cel al Cugirului, după care să se iniţieze o scrisoare de intenţie semnată de primarul oraşului care să fie transmisă conducerii primăriei din provincia chinezească. S-a conturat ideea că oraşul Cugir are un avantaj în acest demers şi anume acela al existenţei unei tradiţii de colaborare în domeniul tehnicii militare, multe utilaje din China fiind şi astăzi prezente în halele de producţie de armament la UM Cugir. A fost adus în discuţie şi faptul că anul trecut, la Cugir a fost prezentă o expoziţie din China care s-a dovedit extrem de interesantă ţinând seama de numărul mare de vizitatori atât din Cugir dar şi din localităţile limitrofe.
Demersul cugirenilor privind intenţiile de colaborare cu chinezii au fost susţinute de Nicolae Bucur, preşedintele filialei Alba a Asociaţiei Române de prietenie România – China, Alexandru Retegan, vicepreşedinte al filialei şi de Marian Florin Aitai, director executiv la Consiliul Judeţean Alba, membru al asociaţiei, toţi prezenţi la reuniunea de la Cugir. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari