VIDEO/ Cornel Sandu: ”În 3 zile au fost schimbați mai mulți directori de școli decât am schimbat eu în 7 ani”
Fostul șef al Inspectoratului Școlar Județean Alba, Cornel Sandu, a declarat astăzi, într-o conferință de presă că schimbarea celor peste 100 de directori de școli efectuată de conducerea instituției s-a făcut pe criterii politice iar numirile au fost negociate în cadrul partidelor din USL Alba.
De asemenea, Sandu a confirmat bănuiala că schimbările vor continua, deși ar fi trebuit să fie anunțate într-o singură ședință (cea din 16 august – după calendarul impus de Ministerul Educației), acesta fiind și motivul pentru care conducerea IȘJ Alba amână să facă publică lista cu cei numiți pe funcții. Mai mult, o parte dintre noii directori nici nu îndeplinesc condițiile pentru a ocupa posturi de conducere pentru că nu sunt membri ai Corpului Național de Experți sau nu întrunesc condițiile de vechime.
Fostul inspector școlar general a explicat că aceste schimbări nu sunt ilegale deoarece toți directorii au fost numiți prin delegație iar concursuri pe post nu s-au mai făcut de 4 ani, însă este deranjantă maniera în care persoane care au condus unele instituții de învățământ de ani de zile care au fost înlocuite deși n-au avut nicio abatere și nici nu erau membri sau simpatizanți ai PDL.
”Sunt oameni pe care eu i-am găsit directori și i-am lăsat pe funcții iar acum sunt schimbați pe considerentul că trebuie puși de la partide. De exemplu, în municipiul Alba Iulia niciunul dintre cei schimbați nu au fost membri PDL iar în momentul aceste sunt înlocuiți cu membri USL iar la Blaj, în afară de unul singur care este membru PNL, toți ceilalți directori au fost schimați”, a mai spus Sandu.
Precizăm că am încercat să-l contactăm pe actualului șef al ISJ Alba, Dorin Sandea, pentru a-i da posibilitatea să explice motivele pentru care s-a demarat această adevărată campanie de modificări în conducerea instituțiilor de învățământ din județ, dar și pentru a solicita lista cu noii directori însă acesta nu a fost de găsit în ultimele două zile la inspectorat și nici nu a răspuns la apelurile pe cele două numere de telefon mobil.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață