VIDEO:Complexul Maria Beatrice – Program “Hydro-Bebe pentru copii sănătoşi”
Complexul de Servicii Socio-Medicale „Maria Beatrice” din Alba Iulia a lansat un program de gimnastică acvatică pentru copii sănătoşi, care îi ajută pe aceştia să se dezvolte şi în acelaşi timp să genereze fonduri pentru cheltuieli funcţionale ale complexului.
Complexul de Servicii Socio-Medicale Maria Beatrice oferă programul de gimnastică acvatică pentru copii sănătoşi realizată cu hidroterapeuţi, în bazin cu apă la temperatura de 34 grade Celsius, pentru bebeluşi (minim 6 luni) şi copii de până la 6 ani.Părinţii nu intră în bazin, doar copilul şi hidroterapeutul. Analize necesare copiilor pentru intrarea la bazin: exudat faringian şi examenul coproparazitologic. Activitatea se desfăşoară în cursul după-amiezilor din timpul săptămânii.
Opinia Kinetoterapeut-ului: „Apa are o influenţă pozitivă asupra dezvoltarii fizice şi psihice a copiilor. Copiii care iau contact cu apa capătă sentimentul de încredere şi curaj. În apă există o mare libertate de mişcare, ceea ce contribuie la o dezvoltare rapidă psihomotorie a copilului. Gimnastica în apă are o influenţă majoră asupra aparatului respirator şi a sistemului nervos , prin înviorare sau prin calmare. Practicând gimnastica în apă se modifică şi forţa musculară, ceea ce contribuie la dezvoltarea armonioasă a întregului organism.”
La această dată se bucură de acest program 15 copii din Municipiul Alba Iulia.
Înscrieri şi relaţii la telefon: 0358566186, 0745830298, 0741288303
Complexul de Servicii Socio-Medicale Maria Beatrice”, Alba Iulia, str. Lalelelor, nr. 60;
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
25 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba: Averse torențiale și descărcări electrice, până la ora 16.00. Localitățile vizate
25 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba: Averse torențiale și descărcări electrice, până la ora 16.00. Localitățile vizate ANM a emis joi după-masa o atenționare nowcasting de furtună valabilă până la ora 16.00 în mai multe localități din județul Alba. Se vor semnala averse torențiale care vor acumula 15…25 l/mp, descărcări electrice. […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum o zi
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza