Ziarul Unirea

500 de liberali din Alba, la miting de protest în Bucureşti

    Aproape 500 de liberali şi simpatizanţi ai PNL din Alba vor lua parte mâine, 19 ianuarie, la un miting de protest, autorizat, ce se va desfăşura la Bucureşti. Liberalii din toată ţara se vor întâlni joi, la ora 15.00, în Piaţa Charles De Gaulles, în faţa sediului PNL. De acolo, coloana de manifestanţi se va deplasa către Piaţa Universităţii „pentru a protesta împotriva actualului regim politic” (N.I.T.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

41 Comentarii

MARKO 17 ianuarie 2012 at 20:44

Bine ar fi de leAR FACE UN PIC DE MASAJ LA SPATE JANDARMI CU BASTOANELE LA ARICI DE LIBERALI …

jandarmul 17 ianuarie 2012 at 20:49

Pai poate o sa le spun maine colegilor mei sa te identifice si sa iti faca si tie putin masaj ca sa te potolesti. Ce zici vrei ?

dolfi 17 ianuarie 2012 at 21:26

bre jandarmule, te crezi pe vremea lu’ Ceausescu? Sau esti angajat de atunci in structurili statului… E o tara libera, exprimarea libera. Citeste de 2 ori… ce-a zis concetateanul nostru cu nume unguresc… zicea de bine de jandarmi ma, nu de rau! Si nu uita… exprimarea libera e garantata de constitutie! Te-am pupat pe cozoroc!

jandarmul 17 ianuarie 2012 at 21:32

Vad ca te mananca si pe tine pielea ! Sa te adaug si pe tine pe lista ?

dolfi 17 ianuarie 2012 at 21:58

Constitutia Romaniei
ARTICOLUL 30 – Libertatea de exprimare
(1) Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare in public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
(3) Libertatea presei implica si libertatea de a infiinta publicatii.
(4) Nici o publicatie nu poate fi suprimata.
(5) Legea poate impune mijloacelor de comunicare in masa obligatia de a face publica sursa finantarii.
(6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viata particulara a persoanei si nici dreptul la propria imagine.
(7) Sunt interzise de lege defaimarea tarii si a natiunii, indemnul la razboi de agresiune, la ura nationala, rasiala, de clasa sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri.
(8) Raspunderea civila pentru informatia sau pentru creatia adusa la cunostinta publica revine editorului sau realizatorului, autorului, organizatorului manifestarii artistice, proprietarului mijlocului de multiplicare, al postului de radio sau de televiziune, in conditiile legii. Delictele de presa se stabilesc prin lege.

jandarmul 18 ianuarie 2012 at 9:41

Aoleu… ne dam si avocati acuma ? Poate ar fi bine sa citesti articolele 7 si 8, sa le aprofundezi bine si sa iti revezi comentariile de la diferite articole. Deci te intreb cine le incalca eu sau tu ?

jandarmul 18 ianuarie 2012 at 9:44

Mai bine sa fiu retard decat pupinkurist ca tine bai IonutzeCuTreiPutze !

dolfi 18 ianuarie 2012 at 9:55

vezi ca si la tine se aplica „articolele” 7 si 8 care de fapt sunt alineate din articolul 30 al Constitutiei Romaniei.
Continua cu limbajul ca pana acum si denigrezi si mai mult institutia Jandarmeriei, apoi ne miram ca apar bancuri ca alea cu militienii de mai demult.
O zi buna!

n1m3n1 18 ianuarie 2012 at 11:16

Tu esti sigur ca este jadarm ? Eu nu as crede, asa ca nu are cu ce sa denigreze. Daca eu ma semnez aici Basescu crezi ca scrie el ? Sa fim seriosi… dar vad ca te cam afecteaza.

n1m3n1 17 ianuarie 2012 at 20:56

@Marko

Cati ani ai nai copile ? Mie mi se pare ca esti cam analfabet… „lear” si „arci” in loc de le-ar si aricii ? Du-te si termina-ti temele de casa si lasa-i pe liberali in pace.

n1m3n1 17 ianuarie 2012 at 20:58

Marco cati ani ? Asa se scrie: lear si arici in loc de le-ar si aricii ? Mai bine du-te si termina-ti temele de casa si lasa-i pe liberali in pace.

HOREA 17 ianuarie 2012 at 21:09

FELICITARI,toti ar trebui sa fim in strada( trebuia de peste 2 ani )pentru ca in afara de javrele portocalii care traiesc bine, toti ceilalti muncim din greu si o ducem cu greu de la un salariu la altul, daca mai avem loc de munca !
JOS GASCA IMPOSTOARE( se pretind de vreo 2-3 ani ” de dreapta”), AVARA, INCOMPETENTA, MINCINOASA SI CU MULT TUPEU :UMIL BOBU, JOS TRAIAN BASESCU, UDREA, IGAS, HAVA, NEGRUT, BADEA, BLAGA, OPREA,& GASCA PORTOCALIE………….

adri 18 ianuarie 2012 at 11:29

cum va place sa exagerati….tie ti se pare ca doar „javrele portocalii” traiesc bine?te inseli amarnic. TOATA CLASA POLITICA , indiferent de partid, traieste bine. uita-te la parlamentarii UDMR, USL, PNL, PDL.
Ti se pare ca cei de la USL, PSD, PNL sunt mai amarati decat PDL-ul?ai vazut tu vreun parlamentar care sa traiasca rau?
indiferent de partidul care va fi la guvernare, principiul pe care se merge este sa se fure cat mai mult de la oamenii de rand.

mascarici s.r.l. 17 ianuarie 2012 at 21:34

Horica,mama,da’ ce pui in loc? crezi ca cu antonescu /porumbacu si cu ponta/pontacu-o sa ne fie mai bine?magarii de acum sterg cu buretele peste 1 miliard de euroi datorie a cfr-ului,bani care nu se recupereaza din scaderile de 35-40% din salariile celor care (chiar)muncesc-da’ daca ei pleaca,ce se pune in loc?asta e marea problema-ce pui in loc?//oare nu e bine sa asteptam sa se formeze ceva nou,un nou partid,format din oricine,numai din dinozauri-nu?

HOREA 17 ianuarie 2012 at 22:46

Daca te doare stomacul, nu faci nimic de frica sau penntru ca stii ca te poate durea poimaine spatele ?!
Cat despre asteptarea unui nou partid este ori idealism, ori propaganda, nu cred absolut deloc in asta ! Nu mai este timp, nu avem acum timp de „specialitati” iar OPOZITIA s-a curatat prin crearea UNPR de multi dinozauri, multe jeguri.
Nu sunt membrude partid dar Antonescu, Vosganian, Tariceanu, Diaconu, Mariana Campeanu, Marga etc. si chiar cativa pesedisti imi inspira mult mai multa incredere decat Igas, Boc, Udrea, Basescu, Funeriu…..

crisan 18 ianuarie 2012 at 7:00

Multora, cei enumerati ca fiind de incredere le inspira:
Antonescu- omul care nu merge la munca
Vozganian- pianistul de la finante
Tariceanu- razgandeanu
Diaconu- incompatibilul care si-a angajat nevasta
Mariana Campeanu- ministrul care a refuzat indemnizatia pentru tripletii din Aiud
Marga- adevaratul distrugator al educatiei
Concluzia ar fi ca parerile sunt impartite si nu neaparat cine striga are dreptate.

basroix 18 ianuarie 2012 at 8:56

basescu este de 100 de ori mai rau. Dar te inteleg…si pe Hitler il mai pupau in fund unii in aprilie 1945

jandarmul 17 ianuarie 2012 at 21:35

Vad ca scri in araba. Sti ce inseamna Aurelian in araba ?

basroix 18 ianuarie 2012 at 8:57

stiu eu ce inseamna aurelian in romania. NIMIC

Aurelian 18 ianuarie 2012 at 14:48

Stiu mai multe jandarme, ca numai Partidul PeNaL A ADUNAT TOATE SCORSORILE SOCIETATII SI TOTI RETARDATII, CA NIMENI SA NU POTA FACE CONCURENTA LUI eUTANASI SI gASTII DE LA CUJER! Daca cineva a facut opozitie „Fonfului de la Cujer”, Eutanasiu l-a dat afara di partid, asa ca au ramas numai ciurucurile!

iudita-contribuabil 18 ianuarie 2012 at 8:44

esti un mare dobitoc mai crisanule , si cred ca ai o boala grava care se numeste „PDL”

crisan 18 ianuarie 2012 at 10:44

Nesimtirea este fara margini. Si eu sunt contribuabil. Si eu am drepturi. Si eu gandesc. Si eu am suportat consecinte ale guvernarilor. Eu stabilesc ce mi s-a parut bine sau nu. Sa va fie rusine. Cel care nu gandeste ca mine nu este altceva decat semenul meu de alta parere. Il ascult dar nu il judec. Rusine sa va fie, ” iudita-contribuabil”!

crisan 18 ianuarie 2012 at 10:56

”Rusine!!!” Asa strigau aseara catre Ludovic Orban protestatarii din Bucuresti.Si nu intelegea de ce. Pentru ca si el a contribuit la starea de acum. Opozitia de azi este puterea de ieri.

munteanul 18 ianuarie 2012 at 8:56

Liberalii sunt liberi sa-si strige convingerile pe unde vor,dar sa-l vrei pe Antonescu presedinte(un repetent si primul chiulangiu al Parlamentului),doar debarcandu-l pe Basescu prin presiunea strazii, mi se pare o demonstratie a impotentei USL,care n-a convins suficienti romani. Ce garantii ne da Crin ca va fi mai bine de vreme ce stie si el clar ca nu sunt bani?Ce garantii au Uslasii ca peste 6 luni nu va fi si mai rau(plus contextul international),iar lumea va iesi instrada alungandu-l pe Crinisor de la Cotroceni cu acelasi apelativ:”javra ordinara”? O democratie nu se face prin presiunea strazii,oricat de mult si-ar dori unii scaunul de presedinte,pt ca ar fi un haos continuu de „sus”azi si”jos”poimaine..

Dorin 18 ianuarie 2012 at 9:33

Cum vor merge 500 PNL-isti albaiulieni la Bucuresti , cand la Alba Iulia , trei partide ( PSD+ PNL+PC =USL ) nu au strans mai mult de 200 persoane, care sa marsaluiasca prin oras ( in mare parte pensionari nostalgici dupa comunism )? Nici membrii de partid nu va asculta , dar `jurnalista` Nicoleta Idita Tomuta continua sa scrie la comanda si pe banii PNL-ului .

PDL@UNPR 18 ianuarie 2012 at 11:11

Acasa in Alba nu puteti aduna 500 de oameni? De unde duceti atattia la Bucuresti?
In Alba Iulia nu va da voie AVAH!??
USL Alba ce Face? Prea multi inruditi in afaceri si nu mai tin cont de cine e la putere.
In Alba BANUL GUVERNEAZA.

n1m3n1 18 ianuarie 2012 at 11:23

USL Alba este „varza” din pacate la capitolul lideri. Avand in vedere cine conduce aceste doua partide de opozitie nu au cum sa mobilizeze lumea sa iese in strada pt. ca liderii lor locali NU PREZINTA INCREDERE. Sa speram ca le vine mintea la cap alora din Bucuresti si sa promoveze pe listele parlamentare locale persoane nepatate si atunci o sa apara altfel in ochii oamenilor de rand si cu siguranta vor iesi in strada daca va fi cazul.

vigilante 18 ianuarie 2012 at 11:31

Oamenii au probleme, cu toti avem dar aceste probleme nu sunt de ieri sau de azi ci de 20 de ani incoace de cand haita iliesciana si toate guvernarile venite dupa el au nenorocit aceasta tara. Democratia nu se impune cu forta. Ce vor oamenii in majoritate pensionari cu venituri modeste? Jos ala! Ok si? Dupa asta? Ce facem? Lumea uita prea repede..ne intoarcem la politicienii asa zisi de stanga la fel de hoti si snapani a astia de acum? Sau la partide fantoma cum e cel al diaconescului, al luceafarului huilei sau al vadimului? E cel mai prost moment ales pt actiuni in forta. Ii dam jos pe astia si cine vine la guvernare? Cu ce platforma? Cu ce idei? Opozitia in afara de „jos” nu a demonstrat nimic in ultimii ani nici pe plan local, nici la varf. Aceiasi hoti, insetati de ciolan. Daca oamenii ar avea cat de cat perspicacitate ar vedea clar ca nici celor din opozitie nu le pasa ce se va intampla chiar daca se va arunca tara in haos si vom fi din nou oaia neagra a Europei. Ei vor ciolanul cu orice pret..chiar credeti ca le pasa de pensiile si salariile taiate, de sistemul de sanatate jefuit de 20 de ani, de invatamantul tot mai slab, de SMURD? Ma asteptam ca in 20 de ani sa invatam ceva si sa nu ne imbatam cu apa rece. Nu avem clasa politica in Romania. Si eu sunt satul de astia pana in gat dar ce alternativa exista? Nici una cu opozitia pe care o avem, aceiasi oameni care ne-au mintit si jefuit de 20 de ani.

Dorin 18 ianuarie 2012 at 12:26

De acord total cu tine pe acest subiect , desi , acum cateva luni ne-am cam contrat pe tema amenajarii cetatii .Rezistenta la reformarea statului este mare , iar mentalitatile se schimba extrem de greu ( cred ca trebuie sa mai treaca o generatie-25 ani ) .

n1m3n1 18 ianuarie 2012 at 11:40

Ca o completare la ce am scris mai sus avand in vedere ca multi „politicieni si trompete de partid” citesc ce se scrie pe aici. Indiferent de culoarea voastra politica ati condus Romania timp de 22 ani pt. a va satisface doar propriile interese timp in care ati inselat si prostit poporul cu viclenie acesta ajungand sa fie cel mai SARAC din Europa. ESTE TIMPUL sa realizati ca nu se mai poate asa, ati agonisit destul, asa ca faceti bine si scoateti ROMANIA din RUINA in care se afla in acest moment. Sa nu va mire faptul daca o noua forma de COMUNISM se va intoarce atat in Europa cat si in Romania din cauza ca lumea disperata incepe sa-l priveasca ca o alternativa. Si daca vine COMUNISMUL stiti cine sunt principalii vizati…

Nostalgicii dupa pdlisti intreaba pe cine punem in locul lor ? 18 ianuarie 2012 at 11:59

Auzi mai intrebare tampita ca de pica pdlisti pe cine punem in locul lor ,parca trebuie sa ramana ,,la volan,,100 de ani !..Pai o sa punem pe unii ce n-au fost vampiri si acesta spre ex.sa fie DAN DIACONESCU a carui OTV comenteaza impartial evenimentele din Buc.si tara pana pina dictatorul !Stalin oare nu-i e frica ca Lenuta isi va manca pantofii si gentile dupa arestare !

crisan 18 ianuarie 2012 at 12:10

Nu e tampita intrebarea ci realista. Dupa ce iese din tomberonul in care il lansase Tolea si unde a ramas, Diaconescu nu prezinta garantii. Nu mai exista comentarii impartiale la televiziuni.

n1m3n1 18 ianuarie 2012 at 12:12

Mda… PP-DD, UNPR sau Romania Mare ca alternative. Jenant si imi vine sa rad de cata prostie poate exista in jurul nostru. In momentul de fata NU EXISTA ALTERNATIVA viabila in politica romaneasca si aici ma refer la un partid neinfiltrat/creeat de catre structuri. Toate partidele in frunte cu PD-L sunt infestate de structuri comunisto-securiste care nu au niciun interes sa se schimbe ceva in Romania si sa le afecteze afacerile. Insa in acest moment prin PD-L si Basescu s-a cam atins APOGEEUL !

radu 18 ianuarie 2012 at 17:18

adauga-ma pe mine..:)) ia sa vad :))

alin 18 ianuarie 2012 at 17:24

ia uite cum se bat aici verbal partidele politice. unii doar simpatizanti, altii poate membri, fiecare cu situatia lui.
desi..sunteti cam toti..pe langa, din pacate.
TOATE partidele care au fost pana acum la guvernare au furat, altii mai mult, altii poate mai putin. desi unul care a fost mult timp la guvernare mai dupa revolutie..si nu spun care..a vandut tara..si a saracit-o..si acum da vina pe altii…..dar ma rog..
ideea nu e ce partid vine sau punem..ca toate la momentul actual sunt cat se poate de rele si corupte.
dar ce anume facem cand lucurile merg asa? ne plangem, ca doar cam atata stim sa facem. trebuie sa ii pedepsim pentru orice greseala si minciuna. cum facem asta? veniti cu solutii, nu cu povesti si certuri si injuraturi. jandarmi si alte povesti pe paine.
daca mergem tot asa, vom ajunge niste nulitati. o tara condusa de tigani, unde incultura va fi la ea acasa. nu mai avem multe, dragi prieteni. uitati-va si vedeti ca tineretul nostru e condus de tigani, asculta cu precadere muzica tiganeasca si ii au pe tigani ca idoli (muzicali si nu numai). la ce te poti astepta de la o tara de manelisti? ce asteptati sa iasa dintr-o tara de manelisti condusi de tigani? a doua germanie, sau ce naiba? treziti-va cat mai e timp. desi nu mai prea e.

ANI 18 ianuarie 2012 at 17:55

Fratilor , inca nu v-ati dat seama ca nu exista padure fara uscaturi , dar padurea astora de acum este numai din uscaturi astia au furat tot ce se poate fura incepind de la cel mai mic in functie pina la cel din fruntea statului. JOS BASESCU!!! se striga si la Londra. Astia sunt cei care au votat Basescu in 2009 in diaspora.

powdeer 19 ianuarie 2012 at 6:47

Mai oameni buni, voi sunte-ti cu adevarat nebuni. Va luati de saracul jandarm evident down si discutati despre liberali? Eu vreau sa dau pariu cu voi ca pana la sfarsitul anului toata clasa politica din lume o sa sufere o schimbare majora si cu siguranta nu alti mosi fosti comunisti trecuti prins sri si alte institutii de stat de rahat vor conduce romania. Eu zic sa va pregatiti pentru o schimbare adevarata.

Powdeer in you eyes!

alin 19 ianuarie 2012 at 13:00

:)) aveti cam toti ochii larg….inchisi….
padurea asta de acum nu are atatea uscaturi ca celelalte care vor sa vina. sau poate are, cine stie. ideea e urmatoarea: oricum, orice va veni, tot degeaba. ne vor fura la fel si isi vor face afacerile si noi ne vom certa pe net prin comentarii pentru niste porcarii. praf in ochi pentru prosti. pentru noi e politica, pentru ei afacere. credeti ca au mers acolo la guvernare ca sa conduca tara? haha..stiti cum se numesc astfel de persoane in engleza? delusional. adica aveti..ceva probleme. nu, dragii mei, ei nu sunt acolo sa conduca tara..ci sa o fure..pentru interesul personal. nimic mai mult. credeti ca le pasa de noi? de ce nu fac nimic pentru noi, ci doar pentru ei? tocmai de asta, dragii mei. si noi ne certam pentru partidul x sau y..si ei isi fac jocurile in continuare. sunteti niste copii daca nu ajungeti sa intelegeti macar atat.
conducerea maselor, a prostimii, e o arta. dar e necesara, ca sa poata unii sa se imbogateasca. cel mai urat tip de mafie e asta, pentru ca e legala.

Cornilescu 19 ianuarie 2012 at 21:38

Desteptul lui peste prajit, din judetul Alba au plecat peste 650 de persoane la miting pe numarate. Nu pune botul la diversiunea marca Peresh din presa locala.

Aurelian 22 ianuarie 2012 at 14:36

Si i-a carat cu 2 autocare, Cornilescu, asta da fapta, pe care numai Piticul Atomic, o putea face, demna de a fii inscrisa in Guinness Boock!

ovidiu 20 ianuarie 2012 at 9:51

Pentru toti BASISTII pe fata sau ascunsi,

Am inteles ca nu se poate schimbarea in strada ca nu este democratica, dar

DE CE NU MAI VRETI INTOARCEREA LA POPOR,=> ALEGERI DEMOCRATICE,