24 aprilie, sferturile de finală ale Cupei României, faza județeană | Opt echipe din Liga 4, Performanța Ighiu – ultima calificată; tragerea la sorți, luni

Sferturile de finală ale Cupei României, faza județeană, sunt prevăzute miercuri, 24 aprilie, în această fază a competiției fiind calificate 8 echipe din Liga 4. Tragerea la sorți va fi luni, 8 aprilie, la ora 15.00

Spectaculoasă a fost calificarea formației Inter Unirea, la lovituri de departajare, cu fundașul Viorel Rațiu între buturi, acesta parând două execuții din punctul cu var.

În fapt, primele 8 formații din ierarhia la zi a celui de-al 4-lea eșalon, ultima calificată fiind Performanța Ighiu, victorie cu 4-1 (2-0) la Lunca Mureșului.

Cele 8 formații, CIL Blaj, CS Ocna Mureș, Viitorul Sântimbru, Hidro Mecanica Șugag, Voința Stremț, Performanța Ighiu, Energia Săsciori și Inter Unirea, vor fi introduse într-o singură urnă, iar tragerea la sorți va fi luni, 8 aprilie, la ora 15.00, la sediul AJF Alba

Rezultate:

Șoimii Ciumbrud – Viitorul Sântimbru 1-13 (0-7), pentru vizitatori au înscris Brânză – 4 goluri, Sașa – 3, Cr. Ivașcu și Epure – câte două, C. Oltean și Truță – câte unul;

*Adu Academy Șona – Voința Stremț 0-3 (0-1): G. Oltean (10), A. Breaz (75), Trifa (90+1). În ultimele 10 minute, la vizitatorii, ca atacant a evoluat portarul Dr. Pop;

*Energia Săsciori – CS Zlatna 3-1 (0-1), au punctat Greapcă, Sava, T. Mărginean/ Adam;

*Spicul Daia Română – CS Ocna Mureș 0-1 (0-0): Val. Drăgan (penalty);

*Limbenii Limba – Inter Unirea 3-4 (după loviturile de departajare, 2-2 (0-1) în timpul regulamentar (pentru vizitatori au punctat antrenorul R. Andone și Sas). Între buturile oaspeților a fost Viorel Rațiu, care a parat două lovituri de la 11 metri (!);

*Hidro Mecanica Șugag – Viitorul Vama Seacă 2-1 (1-1): Diaconu (33), S. Stan (75)/ S. Groza (42);

*Târnavele Tiur – CIL Blaj 0-14 (0-6): Mihu (2, 26), Tomușa (22, 30, 81), Nicula (33), D. Vlad (45, 56), Brad autogol (52), Cioancă (59, 62, 65, 68) – „careu” în 10 minute, Voic (83).

*Fortuna Lunca Mureșului – Performanța Ighiu 1-4 (0-2): An. Moldovan/ C. Dănilă, Plăcintă, Ispas, Haj.

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]