VS Praha – CSU Alba Iulia 74-70 | Primul eșec în CEWL pentru formația lui Miroslav Popov

Deja calificată în Final Four-ul CEWL, CSU Alba Iulia a pierdut primul meci în Liga Europei Centrale, în deplasare, cu VS Praha, scorCSU Alba Iulia - VS Praga CEWL 62 70-74 (21-23, 23-11, 11-16, 15-24).

Oboseala și-a spus cuvântul în evoluția formației lui Miroslav Popov, care deși a condus trei sferturi a sfârșit învinsă, după disputarea a două jocuri în 24 de ore și drumul parcurs.

CSU Alba Iulia avea avantaj de 10 puncte la mijlocul întâlnirii, 44-34, dar apoi randamentul a scăzut, punctul critic fiind atins în ultimul sfert, când s-a decis și soarta partidei.

A fost al doilea joc disputat în tot atâtea zile de echipa din Cetatea Marii Uniri, după cel de aseară cu Slovanka Mlada Boleslav, scor 82-60 (22-16, 19-18, 19-13, 22-13), când s-a calificat în Final Four-ul Ligii Europei Centrale.

După al 5-lea meci în cadrul Grupei A a CEWL,  echipa albaiuliană are 9 puncte din 4 întâlniri, iar acum își dispută prima poziție cu liderul de moment MBK Ruzomberok (din Slovacia) – sâmbătă, 30 ianuarie, ora 18.00.

Au marcat Branika Hazovic – 16 puncte,  Swanta Dyer – 15, Jelena Antic – 12, Adriene Webb – 10, Sonia Ursu – 8, Jefimija Karakasevic – 6,  Elena Dincă – 2, Marta Fodor – 1.