Viitorul Ghimbav se retrage din Liga a 3-a! În retur, Seria a 5-a, a conjudețenelor, cu numai 14 echipe
Viitorul Ghimbav, “lanterna roșie” a Seriei a 5-a din Liga a 3-a, unde activează cele patru conjudețene, se retrage din eșalonul terț, din motive financiare. Astfel, în partea a doua a stagiunii, Seria a 5-a va avea numai 14 echipe, iar în fiecare rundă vor sta câte două echipe, adversarele grupării din Brașov urmând să câștige jocurile la “masa verde”, scor 3-0.
În consecință, Industria Galda de Jos nu va începe returul pe 3 martie, urmând să își prelungească vacanța cu încă o săptămână și să stea în etapa a 16-a, când trebuia să întâlnească pe Viitorul Ghimbav, în runda inaugurală a sezonului de primăvară urmând să stea și Performanța Ighiu, o altă conjudețeană.
*Industria stă în prima rundă din retur, jocuri omologate cu 0-3
Viitorul Ghimbav a bifat și o neprezentare, în etapa a 13-a, la Fotbal Comuna Recea și ar fi exclusă di competiție la o a doua neprezentare. În turul campionatului, conjudețenele au câștigat pe linie, Industria cu 4-1 în deplasare, Performanța cu 3-1 în jocul extern, Metalurgistul s-a impus cu 6-1 la Ghimbav, iar Unirea Alba Iulia a făcut, pe “Cetate” scorul campionatului din C5, cu un 10-0! În toamnă, Viitorul Ghimbav a obținut un singur succes și a pierdut 13 jocuri.
*Antrenorul Vasile Solomon: “100 la sută ne retragem”
“100 nu participăm în retur și ne vom retrage din campionat din motive financiare. Toți jucătorii au plecat, nu a fost reunirea lotului, nu am făcut antrenamente. Așteptam un semnal pozitiv de la primărie, dar nu s-a aprobat bugetul pentru fotbal și nu se poate continua”, a precizat antrenorul Vasile Solomon. “Șansele sunt minime, mi-e greu să cred că vom mai juca în retur, pentru că nu există continuitate și nu știu dacă mai putem supraviețui. Mai așteptăm o zi, două, și apoi trebuie să trimitem înștiințarea oficială către FRF. Există și acea neprezentare din tur, nu putem să mai prelungim, iar din motive pe care nu le dezvolt acum, localitatea Ghimbav pierde o echipă de fotbal”, a declarat Andrei Avram, președintele nou-promovatei ce s-a chinuit efectiv în tur și în vară participarea fiind sub un mare semn de întrebare. În consecință, Performanța Ighiu va sta în etapa a 22-a (14 aprilie), Unirea Alba Iulia va sta în runda a 26-a (5 mai), iar Metalurgistul Cugir nu va juca în penultima rundă (18 mai).
Foto: Gligor UDREA
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Care este formula de echipă cu care Viitorul Sântimbru abordează „finala” pentru Liga 3 Viitorul Sântimbru este foarte aproape de cea mai mare performanță din istoria clubului, după victoria cu 3-1 obținută în turul barajului de promovare în Liga 3 împotriva formației Academica Transilvania Târgu Mureș. Returul, o adevărată finală, este programat sâmbătă, 27 iunie […]
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării Pe 27 iunie se comemorează dispariția Nicolae Linca, personalitate emblematică a sportului românesc și, până în prezent, singurul boxer român care a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice. Moartea sa, la 27 iunie […]
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]









