Viitorul Ghimbav se retrage din Liga a 3-a! În retur, Seria a 5-a, a conjudețenelor, cu numai 14 echipe
Viitorul Ghimbav, “lanterna roșie” a Seriei a 5-a din Liga a 3-a, unde activează cele patru conjudețene, se retrage din eșalonul terț, din motive financiare. Astfel, în partea a doua a stagiunii, Seria a 5-a va avea numai 14 echipe, iar în fiecare rundă vor sta câte două echipe, adversarele grupării din Brașov urmând să câștige jocurile la “masa verde”, scor 3-0.
În consecință, Industria Galda de Jos nu va începe returul pe 3 martie, urmând să își prelungească vacanța cu încă o săptămână și să stea în etapa a 16-a, când trebuia să întâlnească pe Viitorul Ghimbav, în runda inaugurală a sezonului de primăvară urmând să stea și Performanța Ighiu, o altă conjudețeană.
*Industria stă în prima rundă din retur, jocuri omologate cu 0-3
Viitorul Ghimbav a bifat și o neprezentare, în etapa a 13-a, la Fotbal Comuna Recea și ar fi exclusă di competiție la o a doua neprezentare. În turul campionatului, conjudețenele au câștigat pe linie, Industria cu 4-1 în deplasare, Performanța cu 3-1 în jocul extern, Metalurgistul s-a impus cu 6-1 la Ghimbav, iar Unirea Alba Iulia a făcut, pe “Cetate” scorul campionatului din C5, cu un 10-0! În toamnă, Viitorul Ghimbav a obținut un singur succes și a pierdut 13 jocuri.
*Antrenorul Vasile Solomon: “100 la sută ne retragem”
“100 nu participăm în retur și ne vom retrage din campionat din motive financiare. Toți jucătorii au plecat, nu a fost reunirea lotului, nu am făcut antrenamente. Așteptam un semnal pozitiv de la primărie, dar nu s-a aprobat bugetul pentru fotbal și nu se poate continua”, a precizat antrenorul Vasile Solomon. “Șansele sunt minime, mi-e greu să cred că vom mai juca în retur, pentru că nu există continuitate și nu știu dacă mai putem supraviețui. Mai așteptăm o zi, două, și apoi trebuie să trimitem înștiințarea oficială către FRF. Există și acea neprezentare din tur, nu putem să mai prelungim, iar din motive pe care nu le dezvolt acum, localitatea Ghimbav pierde o echipă de fotbal”, a declarat Andrei Avram, președintele nou-promovatei ce s-a chinuit efectiv în tur și în vară participarea fiind sub un mare semn de întrebare. În consecință, Performanța Ighiu va sta în etapa a 22-a (14 aprilie), Unirea Alba Iulia va sta în runda a 26-a (5 mai), iar Metalurgistul Cugir nu va juca în penultima rundă (18 mai).
Foto: Gligor UDREA
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
FOTO: Înotătorii de la LPS Alba Iulia, rezultate excelente la naționalele pentru copii 10 ani | Mihai Stănilă și Nicolas Dan, câte două medalii de aur
Înotătorii de la LPS Alba Iulia, rezultate excelente la naționalele pentru copii 10 ani | Mihai Stănilă și Nicolas Dan, câte două medalii de aur Înotătorii de la Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia au obținut rezultate excelente la Campionatul Național de copii 10 ani, extraordinar comportându-se Mihai Stănilă și Nicolas Dan, fiecare cu câte […]
Enso Dojo Alba Iulia, salbă de medalii la o competiție internațională la Satu Mare, International Championship All Style Karate and Para Karate kata Recent, reprezentanții clubului Enso Dojo Alba Iulia s-au remarcat la Satu Mare, la International Championship All Style Karate and Para Karate kata, concurs care a adunat la start sportivi din Ungaria, Suedia […]
Onoare și performanță pentru Alba Iulia: dansatorii Lukas Orzeiu și Maya Urs (CSM Unirea Alba Iulia), la Campionatul Mondial de Juniori 2 Latino, la Bremen!
Onoare și performanță pentru Alba Iulia: dansatorii Lukas Orzeiu și Maya Urs (CSM Unirea Alba Iulia), la Campionatul Mondial de Juniori 2 Latino, la Bremen (Germania)! Onoare pentru Alba Iulia, dansatorii Lukas Orzeiu și Maya Urs (CSM Unirea Alba Iulia), la Campionatul Mondial de Juniori 2 Latino, la Bremen Citește și: FOTO: Dansatorii de la […]









