VIDEO| Tânăr din Alba, bătut cu BRUTALITATE în Spania, de un grup de tineri. Se zbate între viață și moarte, la spital
Tânăr din Alba, bătut cu BRUTALITATE în Spania, de un grup de tineri. Se zbate între viață și moarte, la spital
Un român din județul Alba a fost luat cu bestialitate la bătaie de către un grup de tineri în Țara Bascilor, Spania, în cursul săptămânii trecute.
Apropiații acestuia au spus că tânărul, care acum se află în stare critică la spital, provine din Abrud și ar fi fost agresat de către aceștia pentru că ar fi luat apărarea unor fete.
Un tânăr de naționalitate română din orașul spaniol Amorebieta (Țara Bascilor) a fost agresat, duminica trecută, în mod brutal de un grup de tineri. În urma agresiunii băiatul, în vârstă de 23 de ani, a fost internat de urgență la Spitalul Cruces din orașul basc Baracaldo, iar în momentul de față medici sunt destul de rezervați în ceea ce privește starea acestuia.
În urma atacului comis de grupul de tineri, care de altfel a fost înregistrat și publicat pe rețelele de socializare, victima a suferit un traumatism cranio-cerebral și rămas în stare de inconștiență datorită nenumăratelor lovituri primite mai ales în zona capului. În video-ul cu pricina la un moment dat agresorii strigă: „Omorâți-l, omorâți-l!”
La un moment dat, tânărul a fost lovit în cap cu o sticlă. Medicii l-au operat, însă deocamdată băiatul se află în comă indusă, având craniul grav afectat și cerebelul inflamat.
Agresiunea s-a petrecut duminică 25 iulie 2021, în jurul orei 3:00am, într-un parc din zona Jauregiberrian, din Amorebieta, un oraș situat la aproximativ 20 de km de Bilbao.
Agresorii fac parte dintr-o bandă extrem de violentă autointitulată „Hermanos Koala” („Frații Koala„), o mare parte dintre aceștia având antecedente penale în urma altor conflicte similare în provincia Vizcaya.
Eugen, tatăl, tânărului agresat, a fost intervievat de presa spaniolă. Vădit afectat, acesta a spus că fiul său se află în stare foarte gravă, dar că medicii, deși destul de rezervați, păstrează o oarecare doză de optimism. Un prieten al familiei citat de agenția Europa Press afirmă însă că tânărul român se zbate între viață și moarte.
Poliția spaniolă din Țara Bascilor (Ertzaintza) și Poliția Locală din Amorebieta au demarat imediat o anchetă în acest sens, iar până în momentul de față au fost arestați cinci minori și trei adulți, care se pare că ar fi putut fi implicați în această agresiune. Potrivit unor surse ale poliției, „se continuă munca pentru identificarea și localizarea tuturor autorilor acestui atac brutal”.
În semn de solidaritate cu tânărul român, mai multe persoane din Amorebieta au ieșit în stradă marți noaptea și au protestat împotriva acestei agresiuni.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]
VIDEO | Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C
Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C Momente de panică pentru doi părinți din Alba Iulia, după ce sistemul de inchidere al autoturismului s-a activat accidental cu cheile în interior, iar copilul a rămas blocat în mașină. Situația […]
Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor”
Executarea silită a Primăriei Alba Iulia de către STP: „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat pentru sume contestate, aflate deja în analiza instanțelor” „Primăria Municipiului Alba Iulia nu fuge de responsabilitate, dar nici nu poate accepta ca bugetul orașului să fie executat […]









