Ştirea zilei

VIDEO| Tânăr din Alba, bătut cu BRUTALITATE în Spania, de un grup de tineri. Se zbate între viață și moarte, la spital

Ioana Oprean

Publicat

în

Tânăr din Alba, bătut cu BRUTALITATE în Spania, de un grup de tineri. Se zbate între viață și moarte, la spital

Un român din județul Alba a fost luat cu bestialitate la bătaie de către un grup de tineri în Țara Bascilor, Spania, în cursul săptămânii trecute.

Apropiații acestuia au spus că tânărul, care acum se află în stare critică la spital, provine din Abrud și ar fi fost agresat de către aceștia pentru că ar fi luat apărarea unor fete.

Un tânăr de naționalitate română din orașul spaniol Amorebieta (Țara Bascilor) a fost agresat, duminica trecută, în mod brutal de un grup de tineri. În urma agresiunii băiatul, în vârstă de 23 de ani, a fost internat de urgență la Spitalul Cruces din orașul basc Baracaldo, iar în momentul de față medici sunt destul de rezervați în ceea ce privește starea acestuia.

În urma atacului comis de grupul de tineri, care de altfel a fost înregistrat și publicat pe rețelele de socializare, victima a suferit un traumatism cranio-cerebral și rămas în stare de inconștiență datorită nenumăratelor lovituri primite mai ales în zona capului. În video-ul cu pricina la un moment dat agresorii strigă: „Omorâți-l, omorâți-l!”

La un moment dat, tânărul a fost lovit în cap cu o sticlă. Medicii l-au operat, însă deocamdată băiatul se află în comă indusă, având craniul grav afectat și cerebelul inflamat.

Agresiunea s-a petrecut duminică 25 iulie 2021, în jurul orei 3:00am, într-un parc din zona Jauregiberrian, din Amorebieta, un oraș situat la aproximativ 20 de km de Bilbao.

Agresorii fac parte dintr-o bandă extrem de violentă autointitulată „Hermanos Koala” („Frații Koala„), o mare parte dintre aceștia având antecedente penale în urma altor conflicte similare în provincia Vizcaya.

Eugen, tatăl, tânărului agresat, a fost intervievat de presa spaniolă. Vădit afectat, acesta a spus că fiul său se află în stare foarte gravă, dar că medicii, deși destul de rezervați, păstrează o oarecare doză de optimism. Un prieten al familiei citat de agenția Europa Press afirmă însă că tânărul român se zbate între viață și moarte.

Poliția spaniolă din Țara Bascilor (Ertzaintza) și Poliția Locală din Amorebieta au demarat imediat o anchetă în acest sens, iar până în momentul de față au fost arestați cinci minori și trei adulți, care se pare că ar fi putut fi implicați în această agresiune. Potrivit unor surse ale poliției, „se continuă munca pentru identificarea și localizarea tuturor autorilor acestui atac brutal”.

În semn de solidaritate cu tânărul român, mai multe persoane din Amorebieta au ieșit în stradă marți noaptea și au protestat împotriva acestei agresiuni.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău

Ioana Oprean

Publicat

în

Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău Decathlonul Dacic a reprezentat punctul culminant competițional al celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Cetăților Dacice, desfășurat în perioada 26–28 iunie 2026 în zona Piatra Craivii – Bucerdea Vinoasă – Cricău. Competiția a adus la start reprezentanții […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat

Ioana Oprean

Publicat

în

Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat Furnizarea apei potabile va fi restricționată temporar în mai multe localități din județul Alba, în contextul temperaturilor ridicate și al consumului crescut, inclusiv pentru activități agricole. Măsura a fost anunțată de SC APA CTTA SA Alba, în […]

Citește mai mult