VIDEO| Minune pe autostrada A10 Sebeș-Turda, lotul 1: Se asfaltează podul peste râul Mureș!
Minune pe autostrada A10 Sebeș-Turda, lotul 1: Se asfaltează podul peste râul Mureș!
Pe lotul 1 al autostrăzii A10 Sebeș-Turda, antreprenorul general Pizzarotti, la aproape doi ani de când a fost ridicată și montată ultima grindă la podul peste râul Mureș, (mai precis în data de 9 octombrie 2018) a început să se asfalteze.
Lucrările de asfaltare sunt executate de către firma Europexpres, unul dintre prestatorii care au lucrări pe acest lot de autostrada. Firma are 2 stații de asfaltare în apropiere de Alba Iulia, capabile să producă peste 50.000 de tone asfalt/lunar.
Începerea lucrărilor de asfaltare se prefigura de ceva vreme, întrucât a fost desființată rampa de urcare/coborâre de pe pod, de la capătul dinspre Limba, comuna Ciugud și s-a realizat o parte din hidroizolație. Podul peste râul Mureș este cel mai important viaduct ca lungime de pe lotul 1 al autostrăzii A10 Sebeș-Turda.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/ldwonpmvlo4/hqdefault.jpg)
Finalizarea podului este esențială pentru o eventuală deschidere parțială a circulației rutiere până la finalul anului, pe acest lot. Mai precis este vorba de varianta susținută de Ascociația Pro Infrastructură, o deschidere a circulației de la Sebeș până la nodul rutier Alba Iulia Sud. În realitate, o deschidere a circulației în acest an, chiar și pe o parte a lotului 1, e improbabilă!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari