VIDEO: MĂRTURIA avocatei din Alba Iulia, care susţine că în loc de botox antirid i s-a injectat venin de viperă şi a rămas cu faţa paralizată

Raluca Crişan, avocata din Alba Iulia care susţine că în anul 2013 a rămas cu faţa paralizată după ce a apelat la un medic estetician ca să scape de riduri, mărturiseşte pas cu pas, cum s-a întâmplat totul.  Aceasta susţine că medicul i-ar fi injectat, în scop cosmetic, o altă substanţă (venin de viperă) în loc de toxină botulinică, şi că în urma acestei intervenţii ar fi avut faţa paralizată mai bine de 8 luni. Doctorul ar fi cumpărat substanţa de pe internet. Avocata a depus plângere la Parchet, iar procurorii au deschis dosar penal.

Vă prezentăm mai jos mărturia completă a avocatei, consemnată miercuri, 28 ianuarie 2015, la mai bine de 2 ani de la incidentul reclamat.:

„În 2013, în luna mai, dacă bine îmi amintesc, am fost la cabinetul doctorului Oancea pentru injecţii cu botox antirid, şi mi-a fost injectată o altă substanţă. La zece minute după intervenţie a început să se inflameze foarte tare faţa. L-am sunat şi mi-a zis să pun comprese cu apă rece că o să-şi revină, dar am început să am probeme respiratorii, să ameţesc foarte tare şi am mers la Urgenţe. A venit ş el la acolo şi a constat că e de fapt o reacţie foarte gravă la substanţa ce mi-a fost injectată. Mi-a fost administrată adrenalină şi hidrocortizon intravenos. Ulterior am fost internată la ATI. La aproximativ o lună jumătate de la intervenţia respectivă, faţa şi-a mai revenit, în sensul că s-a restras inflamaţia, dar  a rămas paralizată integral, pentru aproximativ 8 luni, un an.

Doctorul a spus că a cumpărat substanţa de la o firmă din Bucureşti şi că a primit-o prin comandă pe  fan curier, dar că el nu ştia despre ce substanţă este vorba.

I-am solicitat să înţeleagă să suporte costurile medicale cu tratamentul şi mi-a zis că nu, motiv pentru care am formulat plângere la Parchet şi am solicitat să se facă în probatoriu să se administreze adresă către Ministerul Sănătăţii, să vedem dacă este autorizat şi testat medicamentul respectiv. Am constatat, din ceea ce am găsit pe internet, că a fost fabricat în China de o fabrică fantomă, care spune că nu-şi asumă răspunderea pentru produsul respectiv, că nu a fost testat. Din ceea ce scriau ei era venin de viperă, nu toxină botulinică, şi că în mod normal ar avea aceleaşi efecte cu privire la paralizia muşchilor, similare cu botoxul, dar ca şi costuri era inferior.

Când am discutat cu doctorul Oancea mi-a spus că l-a atras preţul că era inferior de cel ce există pe piaţă şi că a fost de acord să testeze produsul respectiv.

De altfel, cele ce spuse acum se regăsesc şi în declaraţia dată la Poliţie, a doctorului Oancea.

Am făcut o intervenţie anterioară, în luna februarie, cu condiţia că va dura efectul cel puţin 6 luni de zile. La sfârşitul lunii aprilie, am luat legătura cu doctorul şi i-am spus că a dispărut efectul. Pe condiserentul că am plătit intervenţia în luna februarie, a înţeles, pe costurile cabinetului, să-mi facă o a doua intervenţie şi să nu mai plătesc nimic.

Am depus plângere şi am fost la Cluj, la o clinică specializată pe terapie cu toxină botulinică, să fac o testare cu un aparat electromiograf să se constate activitatea musculară a feţei. S-a constatat, ca urmare a injectării repsective, că au paralizat în proporţie de 80% muşchii obrazului, dar că nu este consecinţa administrării toxinei botulinice, ci a unei alte substanţe necunoscute, fără ca medicul să precizeze care pot să fie consecinţele în timp”, povesteşte avocata Raluca Crişan.

Poliţiştii şi procurorii de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Alba Iulia au deschis un dosar penal împotriva medicului.

„În cauză se fac verificări cu privire la săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală din culpă. Dosarul se află în lucru la Poliţia municipiului Alba Iulia sub supraveghearea procurorilor”, a spus Cristian Ene, procuror Parchet.

 

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

La mai puțin de două luni de la REABILITARE, blocul ,,NATO” din Cugir începe să se deterioreze pe interior din cauza igrasiei

Recent reabilitat, blocul ,,NATO” din Cugir începe să se deterioreze pe interior din cauza igrasiei Locatarii blocului ,,NATO” din Cugir,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

27 Comentarii

kiki 28 ianuarie 2015 at 19:31

Imi pare rau doamna acocat dar ati ajuns sa aratati la 47 de ani, din cauza operatiilor estetice si a injectarii de botox, ca buna-mea la 75 de ami 🙁

pacienta 28 ianuarie 2015 at 20:12

d-na avocat la ce nasoala esti nici un botox din lume nu te-ar putea schimba….si nici macar veninul viperin nu te-ar putea face altfel , in cate scandaluri esti implicata..eu in locul tau m-as inchide in casa si nu as mai iesi de rusine…

mihai 28 ianuarie 2015 at 20:23

Foarte stranie atitudinea doamnei…sa vii dupa aproape 2 ani cu povestea asta…nu contest ce spune, dar nu inteleg ce vrea acum…ma rog…

credulu 28 ianuarie 2015 at 20:54

Cum n-ai inteles? Vrea sa fie tanara, frumoasa si… mai mult decat cinstita.

internaut 28 ianuarie 2015 at 20:56

da pe goagal un „raluca crisan” si ramai fara intrebari

unu 28 ianuarie 2015 at 21:24

Iti ajuta Dumnezeu pentru tot raul care l-ai facut. Sa platesti datoriile care le ai fata de angajati si sa te trezesti dupa un astfel de episod dupa alti 2 ani din care nu ai obtinut beneficii.

ilarion 29 ianuarie 2015 at 14:00

O atarnata de gatul unor politisti, la randul lor penali, care a sfarsit nu de putine ori cu tigai si alte tefaluri in cap. Practic, singura gheisa in corpore din Alba Iulia (judecand statutusul serviciilor aduse comunitatii de barbati). Cum ar vrea ea sa credem ca umflaturile nu apar dupa orice interventie la fata de acest tip. Fa, proasta! Nici la degetul mic nu-i ajungi omului ala. Un om de caracter, care a ajutat o gramada de lume dupa accidente rutiere sau de munca, dincolo de valenta certa de estetician. Ai supt tot banetul din jur si ce ti-ai zis, sa mai pun de o rezerva. Pai ce-ar fi sa dam toti vanzatorii de medicamente in judecata ca au efecte adverse. Auzi ca o avocata! Avocata diavolului…

Gigel 28 ianuarie 2015 at 21:56

La ce fata are nu știi care poza e înainte si după injecție. Oricum la cum arată avea nevoie de operații estetice nu de o simpla injecție.
La cât de bătrâna e bine ca a rezistat botoxul din februarie pana in mai, e suficient. Are si botoxul demnitatea lui ce draku.
Cand a văzut doctorul ca nu tine botoxul la pielea babei tăbăcită a schimbat soluția si după cum recunoaște si matusa a avut efect vreo 8 luni.
Acum nici asa nu e mulțumită. Pe asta n-o mulțumește nici Zâna Măseluță, cârcotașa rău de tot.
Acum de era vreo Afrodita înțelegeam, dar asa nu înțeleg scopul tam-tam-ului. La cum arată sa te mai dai si in stamba, chiar nu înțeleg.

dolfi 28 ianuarie 2015 at 21:58

Stiu un doctor japonez care face implant de neuroni… Subit, iti piere cheful de botox, silicon si alte cauciuce…
Nu lucreaza ieftine da’ merita!

someone 28 ianuarie 2015 at 22:22

Botoxul in sine înseamnă paralizia mușchilor faciali ca sa nu mai ai riduri. Dacă ti-ar fi injectat venin de vipera, ai fi făcut hemoliza și ai fi murit în câteva minute. Proasta esti!!! Documenteaza-te înainte sa arunci acuzatii!

kiki2 28 ianuarie 2015 at 22:42

STIMATA DOAMNA AVOCAT esti sigura ca ai ajuns la urgenta din causa injectiei pentru intinerire…..si nu din cauza ca ca ai primit in cap o tigaie de la tipul care iti facea clatite in timp ce tu …..il prelucrai manual….si la-i muscat de organ ……nu era nici morcov nici castravete…si …nici macar banana…..apropo ….ai luat doar tigaia in cap sau te-a tabacic ca lumea si ti-a umflat si ochii de arati ca E.T……..SARACUL OM …..SUFERA DE CEVA COMPLEXE DE INFEERIORITATE sau probabil avea curentul taiat si nu te-a vazut pe intuneric…….. oricum te-ai facut de cacao si o sa te mai faci pentru ca iti sta in obisnuinta……

H H 28 ianuarie 2015 at 22:47

La tanti asta i trebuie un tratament cu niste maturoaie nu din china ci made in jina sibiu sai mai treaca viperele din creier.

H H 28 ianuarie 2015 at 22:54

Dumnezeu nu doarme acum imi aduc aminte de aceasta individa.Tot neamul ei e numa pe profit.

eu 28 ianuarie 2015 at 23:04

Am ras si la articol dar si la comentarii ! O lectura placuta inainte de culcare!
Dar scrieti si voi care e faza cu tigaia ca parca am mai auzit ceva prin targ… dati detalii referitor la tanti ca doar … sunt gratis 😀

mihai 29 ianuarie 2015 at 7:38

Probabil ca individa duce lipsa de clienți si a găsit un motiv pentru reclama…fie ea si negativă…altfel e extrem de greu de înțeles ce vrea acum după atâția ani…am vazut stirea si in alte publicații online unde era prezentata drept „o celebra avocata” (dcnews.ro)…celebra pt reclame la tigai poate, ca altfel, in afara de ma-sa, nu a auzit nimeni de ea…

Time Out 29 ianuarie 2015 at 8:26

Bine că mai apare în Unirea şi câte un articol ca ăsta – cancan în toată regula, se mai implică lumea la comentarii, că tot e monotonie mare pe forum de când a plecat băsescu … Mamă ce agitaţie de zeci de comentarii era pe vremea borfaşului …Apărea circarul seara la TV, se bălăcărea ca la uşa cortului, mai un plîns, mai o hăhăială, mai o jignitură la adresa românilor, mai o găozăzărie, mai o”ţigancă împuţită “ şi a doua zi o grămadă de polemici aici pe forum …Acum e linişte. Iohannis e discret, scurt şi la obiect iar noi nu mai avem pe ce să ne contrăm, a dispărut aurolacul …Cică nu-i mulţumit de vila pe care i-a oferit-o guvernul pt. tot restul vieţii …
Noroc cu botoxul doamnei Raluca !

ASLO 29 ianuarie 2015 at 9:28

Asta e o poveste!
„Nu … Nu este o glumă, este povestea unui cuplu de amorezi din Alba Iulia . El, bărbat viril făcea clătite acompaniat de o avocată. Mai bine zis el bucătărea iar apărătoarea legii îl delecta cu… sex oral. În timp ce bărbatul aflat în culmea plăcerii a încercat să întoarcă în tigaie clătităa ,a scăpat-o pe spatele femeii, aflată în intensă activitate . Speriată şi urlând din cauza arsurii, avocata şi-a încleştat gura şi l-a muşcat puternic pe bărbat. Urlând de durere acesta i-a dat cu tigaia în cap şi amândoi au ajuns la urgenţe, bărbatul cu … muşcat şi femeia cu dureri puternice de cap. De la urgențe bărbatul nostru a fost dus la chirurgie iar acum este în afara oricărui pericol. Din informațiile noastre , virilul bucătar este un cunoscut magistrat din Alba. Cu toate eforturile pe care le-am făcut , medicii și asistentele refuză să facă orice declarație .”

Horea 29 ianuarie 2015 at 11:02

@ASLO

Domnule, ce sa zic; românul are imaginatie.

Daca BĂŞCĂLIA ar fi o profesie, Romania ar fi o tara bogata.

gaga 29 ianuarie 2015 at 10:32

Asa e la noi in alba Justitia….. orala !

Relucu 29 ianuarie 2015 at 14:40

Nasol, chiar nasol! Ca nu ti-a dat chiar venin de vipera, asa scapa lumea de inflate ca și matale. De ce ai fata atât de sbarcita, apropo?

Marian 29 ianuarie 2015 at 15:11

Ca sa clarificam un pic lucrurile:

Daca femeia primea intradevar venin de vipera, injectat subcutan, la nivelul capului cel gol, murea in maxim 5-10 minute din cauza hemolizei provocate de respectivul venin. Nu mai ajungea nici la UPU si nici la masina, crapa acolo pe masa, instant ca nesu´.

Durata efectului botoxului variaza de la om la om. Nu uitati ca este o toxina (toxina botulinica), pe care organismul uman o descompune incet si asta rezulta in pierderea efectului. Daca vii si te pompezi peste tot cu botox, pt ca esti urata ca noaptea si ti se pare ca ai mai putea baga un pic, ai toate sansele sa faci un soc anafilactic, adica o reactie alergica la botox, din cauza ca e prea mult!

Femeia nu vorbeste nicaieri despre daune sufletesti sau chestii de genul acesta, ea vrea doar bani si air time, pt ca probabil s-a sictirit de cantat la flautul cu bile pe coji de seminte si acum a gasit un om pe care sa il invinovateasca.

Femeie buna, de ce nu te duci si te spanzuri? Doctorul acesta a operat sute sau chiar mii de oameni cu mari succese, a facut botoxuri, mai multe de cat ai tu neuroni, asta clar si nu a injectat pe nimeni cu otravuri si alte balarii din astea penibile. Du-te acasa si mai canta un pic la flaut, sau mai bine, du-te si mai baga niste venin de vipera, asa de control. Poate da bine in instanta :)))

Gandhi 29 ianuarie 2015 at 17:07

Cand stii si tu si colegii si ma-ta si jumate de oras ca nu esti nici macar 0,00000000000000000000000000000000000000001% din Mahatma Gandhi sau Marie Curie, ca sa nu zic Maica Tereza, macar ai bunul simt si umbra de inteligenta sa stai pe curu’ tau. Nu apari la tv ca oricum nu te-ajuta fata si nici macar in ziar, ca nu te tine neuronu’. Dar cand esti o javra de circ, ia de trage. Si nu e vorba de genu’ ala de tras la care te-ai specializat tu inca din liceu…

berbec 29 ianuarie 2015 at 17:09

Oameni buni asta este doar o noua teapa marca Petrascu!Feriti-va cat puteti de aceasta familie ca astia nu sti decat un singur lucru, sa suga bani prin orice mijloace de la oricine!Amandoi si tatal si fica sant de acelasi caracter indoielnic iar procuratura si mai ales fiscul ar trebui sa se sesizeze cu privire la aceasta familie care a tepuit mii de albaiulieni!RUSINE sa va fie!

Sorina 29 ianuarie 2015 at 17:55

Doctorul în cauză este un adevărat profesionist.
Eu și familia mea am apelat de mai multe ori la serviciile domniei sale, atât în cadrul Spitalului Județean, cât și la cabinetul privat, și de fiecare dată am fost foarte mulțumiți. Explică în amănunt orice procedură medicală, pe înțelesul pacientului, are răbdare și dăruire, înțelegere și compasiune. Răspunde mereu la telefon, sau te sună înapoi, îți răspunde la orice întrebare, oricât de idioată ar fi ea.
Mi-e greu să cred că d-na avocat n-a avut cunoștință de procedurile care urmau să-i fie aplicate. Domnul doctor chiar explică tot!
Domnule doctor, sunteți o persoană iubită și apreciată în Alba Iulia!

Un om 29 ianuarie 2015 at 18:33

D-le doctor lasati-va de meserie! O sa ajungeti sa omoriti un om!

unu 29 ianuarie 2015 at 19:10

Sunt de acord cu Berbec ea e o bagaboanta iar taicasu un homosexual care se cordea cu un doctor si un preot plus ca a inselat oameni si uz de fals in acte cu Flips astia erau famila Petrascu..

Andra35 29 ianuarie 2015 at 21:06

Fa ordinaro.Nu ti-e putin rusine.Ce exemplu dai fetitei tale?Esti o rapandula penala numai cine nu a vrut nu te-a coțăit.Nu ai voie pe gura aceea infecta sa scoti numele Doctorului care a operat mii de pacienti si copii.Este singurul medic chirurg plastician din alba si multa lume a avut noroc cu el.Arati ca o vipera ordinara.Nu mai stii de unde sa sugi bani.Vii dupa 2 ani sa te plangi?Ar trebui sa -ti fie rusine si sa nu respiri ca ne infectezi.Javra care a distrus familii cu copii.Vai de sufletul tau.Stii ,cel mai grav este ca ai un copil si stii ca ei platesc pacatele parintilor.Fugi in manastire sa-ti salvezi copilul.