VIDEO | Când va circula primul autobuz electric la Alba Iulia: Ce probleme invoca primăria pentru întârziere
Când va circula primul autobuz electric la Alba Iulia: Ce probleme invoca primăria pentru întârziere
Primul autobuz electric a intrat în posesia municipalității din Alba Iulia în cursul lunii decembrie a anului trecut.
Acesta a fost deja colantat, înmatriculat și trebuia să transporte călătorii, în cele mai bune și moderne condiții din luna ianuarie a acestui an, însă ieșirea sa pe șosea se lasă așteptată.
Primăria invocă faptul că punerea în circulație este condiționată de montarea stațiilor de încărcare, în special cele din curtea operatorului, STP cerând o chirie lunară foarte mare, de 25 de euro pe metrul pătrat, chirie cu care municipalitatea nu este de acord.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/k2-HXfGctZM/hqdefault.jpg)
„Punerea în circulație a primului autobuz electric, primul dintre cele 13, livrat încă din luna decembrie a anului trecut este condiționată de montarea stațiilor de încărcare, cele trei rapide de la gară, cea rapidă din curtea operatorului și cele 13 stații lente din curtea operatorului.
Pentru a putea fi montate acele stații de încărcare, operatorul trebuie să semneze un contract de superficie, astfel încât să putem scoate autorizația de construire. Deocamdată operatorul a cerut o chirie de 25 de euro pe metru pătrat, pe lună, pe acel contract, ceea ce nu a fost votat în Consiliul Local, votându-se cu titlu gratuit.
Așteptăm semnarea contractului de superficie de către operator pentru a putea scoate la licitație proiectarea plus execuția stațiilor de încărcare, lente și rapide, pentru a ne putea fi livrate și celelalte 12 autobuze electrice”, a declarat pentru ziarulunirea.ro, Flaviu Buta, purtătorul de cuvând al primăriei Municipiului Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)