Vicepreşedintele PSD Alba, Ioan Florea, susţine paritatea candidaturilor PSD-PNL în USL
Vicepreşedintele PSD Alba, Ioan Florea a declarat ieri în cadrul unei conferinţe de presă că un sondaj executat în aceste zile, în judeţul Alba de către o firmă din Bucureşti va stabili ponderea candidaţilor USL la Primăria Alba Iulia şi Consiliul Judeţean Alba. Sondajul de opinie este plătit de PSD Alba şi va fi finalizat în maxim două săptămâni. „Din datele preliminare pe care le deţinem, s-ar părea că cele două partide din USL, PSD şi PNL, sunt aproape la egalitate. Opţiunea electoratului pentru candidaţii PSD este mai mare cu câteva procente în plus faţă de preferinţele pentru candidaţii liberali. Dar, mai mult ca sigur, UNUL dintre candidaţi va fi al PSD şi UNUL al PNL. Urmează ca cel târziu până în luna septembrie a acestui an să fie desemnaţi exact candidaţii PNL şi PSD pentru Primăria Alba Iulia şi Consiliul Judeţean Alba”, a declarat Florea. „Considerăm că această paritate va fi benefică pentru USL, fiind singura modalitate de a câştiga în faţa PDL-ului” a subliniat liderul social-democrat. Acesta a explicat că o asemenea paritate ar mobiliza tot electoratul USL pentru susţinerea candidaţilor PSD şi PNL. Florea a mai dezvăluit că PSD Alba a mai executat anterior cu forţe proprii un sondaj de opinie în rândul electoratului. „În aceste condiţii este de aşteptat ca sondajul executat de Bucureşti să confirme sondajul din Alba, cu o minimă marjă de eroare” (N.I.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)