USL îşi va desemna candidaţii în urma unei validări populare

    Până în luna iunie, când ar fi trebuit să aibă loc alegerile locale, USL îşi va desemna toţi candidaţii pentru alegerile locale şi parlamentare, ne-a declarat Ioan Dîrzu, liderul PSD Alba, copreşedinte al USL Alba. Se va trece printr-un proces de validare publică, deci nu în interiorul partidelor, la acest proces urmând să ia parte cetăţenii. Acţiunea presupune validarea candidaţilor şi identificarea celorlalţi candidaţi. „PSD a decis deja, la nivelul Comitetului Executiv Naţional (CExN), ca actualii parlamentari să fie şi candidaţii partidului la alegerile parlamentare, dar şi aceştia vor trebui să treacă testul validării populare prealabile. Actualii parlamentari vor fi o parte din candidaţi, pentru că PSD o să mai aibă încă 120 de candidaţi care trebuie validaţi prin vot public deschis, nu doar în interiorul partidului”, a spus Dîrzu. Scopul acestui demers este atingerea următoarelor obiective: legitimarea candidaturilor USL printr-un sprijin popular; mobilizarea candidaţilor în aşa fel încât să-şi facă cunoscute propunerile înainte de campania electorală; marcarea, ca moment politic, a faptului că actualul guvern a luat dreptul românilor de a vota în luna iunie; un exerciţiu pentru a vedea cum funcţionează un scrutin mixt în care se votează atât pentru parlamentari, cât şi pentru aleşii locali; verificarea capacităţii organizatorice a structurilor politice ale USL şi a modului în care vor conlucra candidaţi PSD şi PNL+PC. „Obiectivul nostru, al USL Alba, este câştigarea alegerilor şi de aceea vom nominaliza candidaţii în care cetăţenii au încredere că vor înlătura de la putere guvernarea PDL-UDMR-UNPR”, ne-a declarat Ioan Dîrzu, copreşedinte al USL Alba. (A.D.T.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

10 Comentarii

Dorin 13 ianuarie 2012 at 20:43

Pai , parca i-ati anuntat pe potor la primaria Alba Iulia si pe Athanasiu la Consiliul Judetean !Cam de multisor timp potor nu mai apare cu articole in ziar ; o fi stiind ceva ?Sau se gandeste ca ar avea mai multe sanse la parlament , intrun colegiu in care lumea sa nu-i cunoasca toate potlogariile ? Spuneti-i ca nu mai poate intra in parlament de pe locul 2 ca Athanasiu , sau 3 ca Coclici.E cam nasol cu comasarea alegerilor si cu `invingatorul ia tot` :))

Corect 13 ianuarie 2012 at 20:54

Zise Dorin, limbricul portocaliu ! Apropo, Dorine, Sti bancul cu limbricul care calatorea cu o Basina de ocazie ? Nu mi-ai raspuns…

... nu conteaza ... 14 ianuarie 2012 at 14:57

Dorine… poate ar fi bine sa urmezi exemplul idolului tau suprem si sa te masturbezi in oglinda cum bine va recomanda CTP in ziarul Gandul tuturor celor care vedeti numai portocaliu in fata ochilor !

ANI 13 ianuarie 2012 at 21:36

Dorine tata pregatestete sa cinti la alta masa si cauta sa lingi alte blide ca la asta masa s-au cam spart blidele , zilele stapinilor sunt numarate.Doamne ajuta.

Dorin 13 ianuarie 2012 at 21:55

Adevarul spus de mine mai sus , doare rau de tot !Neavand cum sa-l demontati , tu si in-corect , doua loaze , ii trageti cu golanismele , ca la asta va pricepeti ,si voi ca si sefii vostri supremi , Ponta si Antonescu ,doi golani inconstienti si suficienti :)).

Corect 14 ianuarie 2012 at 8:37

Hai sa ma mentin in „nota” ta sobra, Dorine: Intre Ponta, Antonescu si Basescu, ce zici, cine-i mai golan ?!!!Si ca sa te ajut putin sa gasesti mai usor raspunsul, ieri seara, pe la TV, am vazut ca in multe orase, cateva mi de oameni scandau, printre altele, „jos golanul”…”Ghici ghicitoarea mea”, oare la cine se refereau…!

oare ? 14 ianuarie 2012 at 10:58

Doar o atare lipsa de experienta va face sa-ti anunti candidatii asa de devreme! Potrivnicii vor avea timp sa le caute CV-urile, sa le purice si sa gaseasca mai ales la vechii politicieni care niciodata nu vor sta deoparte de putere, destule „PUNCTE TARI” (adica probleme) cu care sa intoxice populatia pina la alegeri !

Aurelian 14 ianuarie 2012 at 17:42

Gurile rele spun ca Eutanasiu si grupa mare a Gastii de la Cujer, de sarbatorile de iarna au fost la Bucale unde au pierdut o suma mare de €URO, la Pocker cu Cr(et)in Antonescu, ca sa nu aibe mai multi contracandidati pe liste la Alba. Si Piticul Atomic, ca si mafiotul Albanii, au cotizat din greu sa ramana pe liste!

Corect 15 ianuarie 2012 at 9:17

„gurile rele” fiind tu, Aureliene, nu?

Aurelian 15 ianuarie 2012 at 14:15

@corect, cum se face ca Eutanasiu si Potorina, Piticul Atomic si mafiotul Albani, nu au contracandidati la „validarea populara(ce nume pompos, in alte parti se chiama, alegeri primare)? Te pomenesti ca datorita persomalitatii acestor specimente, ceilalti doritori de „somn” pe bani publici in salile de consiliu, s-au intimidat si s-au retras din cursa? Unde au fost acesti „mari” candidati eterni in timpul sarbatorilor de iarna, ca nu si-au scos nasul sa imputa gazetele cu idioteniile lor, au fost ocupati sa piarda bani la pocker cu Cr(et)in Antonescu, ca sa ramana in cursa. O vorba populara zice, „ca nu-i prost cine mananca 7 pite, ca-i prost cine le da”, in aceasta ocazie fraierii, sunt membrii PNL, care nu sesizeaza ca Grupa Mare a Gastii de la Cujer(Eutanasiu si trupa) folosesc PNL-ul in interes propiu