Unde se pot recicla medicamentele expirate, în Alba: Puncte de colectare în județ
Unde se pot recicla medicamentele expirate, în Alba: Puncte de colectare în județ
Medicamentele expirate fac parte din categoria deșeurilor menajere periculoase. De aceea, este important ca ele să nu ajungă la gropile de gunoi, în apă sau pe sol, ci să fie colectate separat. Însă majoritatea medicamentelor expirate sunt aruncate la gunoi, la toaletă sau la chiuvetă.
În România, se estimează că 1.500 de tone de medicamente ajung în fiecare an la groapa de gunoi sau în sistemul de canalizare. Începând din anul 2024, medicamentele expirate pot fi duse la orice spital public și privat sau la dispensare în localitățile mai mici.
Citește și: CNAS: Medicamentele compensate pot fi eliberate asiguraţilor fără să fie necesară imprimarea reţetei

Cum te poți debarasa de medicamentele expirate sau deteriorate în siguranță?
Din ianuarie 2024, când a intrat în vigoare Legea Nr. 269/ 2023 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, medicamentele expirate pot fi duse la orice spital public sau privat din România.
Potrivit normelor de aplicare ale legii, managerii de spitale sunt obligați să monteze containere pentru colectarea deșeurilor de medicamente în locuri accesibile cetățenilor.
În Alba Iulia, punctul de colectare al medicamentelor expirate sau neutilizate se află în incinta Spitalului Județean de Urgență Alba, iar colectarea medicamentelor se face în zilele de marți și joi, între orele 11.00-12.00.
La Sebeș, punctul de colectare este la Spitalul Municipal Sebeș, str. Șurianu nr. 41, iar programul de colectare este în fiecare sâmbătă, între orele 8.00-10.00.
Spitalele sunt obligate să pună la dispoziție containere de colectare, bine semnalizate și etichetate
Colectarea separată a medicamentelor expirate se face în patru categorii distincte:
- Containerul albastru – deșeuri de medicamente citotoxice și citostatice;
- Containerul verde – deșeuri de medicamente uzuale (cu excepția celor citotoxice și citostatice);
- Containerul roșu – deșeuri de medicamente aflate în stare lichidă care sunt conținute într-un recipient cu potențial înțepător (fiole din sticlă, seringi pre-umplute cu medicament sau goale)
- Containerul portocaliu – deșeuri de medicamente aflate în recipiente sub presiune (spray-uri).
Responsabilitatea păstrării unui mediu curat, nepoluat, trebuie să fie în conștiința tuturor!
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă”
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă” Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, 25 iunie 2026, în Polonia, referindu-se la influenţa sistemului de la momentul preluării mandatului la Palatul Cotroceni, că „nu poţi […]
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”.
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”. Președintele Nicușor Dan a declarat că este pe deplin conștient de responsabilitatea mandatului său și că toate deciziile pe care le ia au în vedere binele României, subliniind […]
PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card
Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]








