Un nou record pentru Poliția Rutieră Alba. ZILNIC, peste 170 de sancțiuni. Amenzi de aproape 60.000 de euro într-o SĂPTĂMÂNĂ
437 de conducători auto au fost sancţionaţi contravenţional, în ultima săptămână, pentru neutilizarea centurii de siguranță şi a dispozitivelor de retenţie omologate. Acţiunea poliţiştilor din judeţul Alba s-a desfăşurat în conformitate cu Programul Organizaţiei Poliţiei Europene TISPOL.
Potrivit IPJ Alba, “în perioada 14- 20 martie 2016, Serviciul Rutier Alba a organizat, pe raza întregului judeţ, o acţiune ce a avut ca scop impunerea respectării prevederilor legale cu privire la portul centurii de siguranţă şi reducerea riscului rutier de victimizare a participanţilor la trafic.
Activitatea a făcut parte din campania preventivă iniţiată, în plan naţional, „Alege Viaţa!”, în conformitate cu calendarul de activităţi din anul 2016 a Organizaţiei Poliţiilor Europene TISPOL.
Cu această ocazie, poliţiştii au constatat şi sancţionat 1.201 abateri de la normele legale privind circulaţia pe drumurile publice, din care 437 au fost aplicate pentru neportul centurii de siguranţă.
Au fost reţinute 39 de permise de conducere, retrase 37 de certificate de înmatriculare şi au fost constatate 14 infracţiuni, iar valoarea totală a sancţiunilor aplicate a fost de 258.210 lei.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
26 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, vineri, 26 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de […]
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ Silvia Puie a obținut un nou mandat de director al CJAS Alba, după ce a reușit să obțină un punctaj final de 91,80 în cadrul concursului pentru acest post. Punctaj probă […]
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026 Distribuție Energie Electrică România – Sucursala Alba anunță întreruperea în alimentarea cu energie electrică în mai multe localități din județul Alba. Întreruperile programate pentru intervalul 29.06- 05.07.2026 Nr.crt. ADRESA INTERVAL CENADE, […]









