“U” Cluj, reacție la disputarea la Ighiu a derby-ului Performanța – “U” Cluj “Noi vrem să ne protejăm echipa, staff-ul, fanii. Terenul e denivelat, vestiarele sunt dărăpănate”, spune Cosmin Irimieș, vicepreședintele “șepcilor roșii”
Derby-ul Seriei a 5-a din Liga 3, Performanţa Ighiu – Universitatea Cluj, candidate la promovare înLiga a 2-a, a declanşat o controversă legată de arena pe care se va disputa meciul. Şefii de la “U” au solicitat
Jandarmeriei să asigure condiţii optime pe stadionul din micuţa comună din Alba. Jandarmeria le-a cerut organizatorilor să ia în calcul altă arenă de disputare, dar Armando Popescu, finanţatorul celor de la Ighiu, a luat foc și i-a criticat în termeni duri pe oficialii clujeni.
Conform unui articol publicat de www.prosport.ro, conducătorii “Şepcilor Roşii” nu au fost de acord cu desfăşurarea partidei pe stadionul din Ighiu şi au redactat o solicitare Inspectoratului de Jandarmi Alba pentru a le propune organizatorilor mutarea meciului pe o arenă care să întrunească o serie de condiţii necesare disputării unei încleştări de “totul sau nimic”. Principalul motiv invocat de oficialii lui “U” îl reprezenta prezenţa unui număr mare de fani în comuna din Alba – aproximativ 2.000! “Considerăm că amplasamentul actual al bazei din Ighiu, tribunele, vestiarele şi suprafaţa de joc, precum şi tot ceea ce presupune Regulamentul de organizare a activităţii fotbalistice aprobat de FRF, nu recomandă acest meci de fotbal la Ighiu”, se arată în documentul trimis de clujeni către Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Alba.
Contactat de ProSport, vicepreşedintele clubului “U” Cluj, Cosmin Irimieş, a dezvoltat: „Noi încercăm să ne protejăm echipa, stafful şi suporterii. Terenul este denivelat, înclinat, fără iarbă, vestiarele sunt dărăpănate! Noi am vrut ca acest meci să se desfăşoare în prezenţa suporterilor, pe un stadion care să permită un joc de calitate, în condiţii de siguranţă deplină.
Jucătorii noştri, unii dintre ei cu sute de meciuri disputate în Liga 1, foşti componenţi ai naţionalei, au jucat fotbal cu zâmbetul pe buze indiferent de locul disputării meciului, singura condiţie fiind a decenţei şi a siguranţei”.
În consecinţă, Jandarmeria a clasat jocul ca fiind unul cu risc ridicat şi a informat clubul Performanţa că nu poate organiza meciul de pe teren propriu cu spectatori, deoarece arena din Ighiu nu îndeplineşte condiţiile necesare pentru asigurarea securităţii. În schimb, le-a fost recomandat stadionul ”Cetate” din Alba Iulia “Noi considerăm că respectul trebuie să primeze în fotbal. Ne respectăm adversarul, dar ne respectăm şi jucătorii, şi suporterii noştri. Dacă Jandarmeria nu garantează siguranţa acolo, atunci trebuie să jucăm în altă parte”, a comentat Ioan Ovidiu Sabău, manager general “U” Cluj, pentru sursa mai sus citată.
“În tur au jucat la Alba şi era perfect dacă şi în retur s-ar fi jucat acolo. Era gazon, erau condiţii. La Ighiu, nu sunt!”
Ieşirea lui Armando Popescu i-a lăsat un gust sălciu, vicelui de la U Cluj, Cosmin Irimieş, care marşează pe ideea de respect faţă de suporterii care-i susţin pe Florescu, Goga, Abrudan sau Giurgiu. “Conştienţi că suporterii adevăraţi sunt cei care ne asigură existenţa şi îi inspiră pe jucători, nu ne-am permis să manifestăm lipsă de respect faţă de ei, cu atât mai mult încăt să le punem etichete negative”, a spus oficialul clujean. Irimieş, director al Universităţii “Babeş Bolyai” din Cluj-Napoca, a continuat mutând discuţia în alt plan: „Ar trebui ca mass-media să încurajeze astfel solicitări, precum a noastră, deoarece sunt în favoarea fotbalului: stadion cu tribune, cât mai mulţi spectatori şi gazon bun, mai ales când vrei să promovezi în Liga a 2-a. În tur au jucat la Alba şi era perfect dacă şi în retur s-ar fi jucat acolo. Era gazon, erau condiţii. La Ighiu, nu sunt!”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








