Teodor Atanasiu a fost propus OFICIAL de PNL pentru Ministerul Economiei. Care sunt aşteptările lui Crin Antonescu

Liderul PNL Crin Antonescu i-a trasat deja sarcini lui Teodor Atanasiu, propus sa ocupe postul de ministru al Economiei in locul lui Andrei Gerea.

„Aştept da la Teodor Atanasiu să atace marile probleme ce ţin de privatizări, de perspectiva reindustrializării României, să construiască împreuna cu colegii si premierul formule rapide şi eficiente pentru soluţii la marile dosare, între care Roşia Montană”, a declarat liderul PNL, după BPN al partidului.

La rândul sau, Atanasiu a declarat că, într-o ţară precum România, care trebuie sa recupereze decalaje majore, „politicile publice nu pot fi decât liberale în Economie”.

„Va trebui sa aplic aceste politici pentru reindustrializarea României cu o rigoare mai mare pentru privatizare şi atragere de capital. Pentru că tot aici e şi partea de Comerţ, principala preocupare va fi asigurarea unei concurenţe reale şi acerbă pe piaţă, şi atunci vom avea si servicii bune, şi produse de calitate, şi preturi competitive”, a declarat Teodor Atanasiu.

La ora propunerii lui Atanasiu, liderul PSD Alba, Ioan Dîrzu a susţinut o conferinţă de presă şi a rămas plăcut surprins de faptul că Alba are din nou un ministru în funcţie „Este un aspect extrem de pozitiv şi favorabil pentru judeţ. Mă bucur că avem mai mulţi miniştri din Ardeal decât în alte guvernări. Bravo lor”, a fost reacţia deputatului Dîrzu.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

De luni, 18 ianuarie, PARCĂRI cu PLATĂ la Alba Iulia: Prețul la abonamente, zone și tarife

De luni, 18 ianuarie, PARCĂRI cu PLATĂ la Alba Iulia: Prețul la abonamente, zone și tarife De LUNI, 18 ianuarie,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

21 Comentarii

Costel* 7 februarie 2014 at 15:13

Doresc domnului Ministru multe succesuri si sa faca si la acest minister ce a facut si cand a fost ministru al armatei. Cand a distrus Garnizoana Cetatii Marii Uniri defintand Brigada de Vanatori de Munte un ofiter a intrebat pe domnul Ministru de ce-si bate joc de Alba Iulia desfintand statutul de Garnizoana de Mare Unitate si cum domnul Ministru avea la vremea aceea o guma in buzunar a sters postul ofiterului din statul de functiuni al armatei si acest ofiter cu inalte studii militare nu ca Atanasiu un parat, s-a trezit rezervist cu acte in regula, iar dupa plecarea acestui ofiter scolit din armata domnul mare, mare Ministru a reinfintat postul …

lopitau 7 februarie 2014 at 15:56

cu respectul cuvenit, i-as spune respectivului ofiter ca a patit ce a patit pentru ca nu a stiut 2 lucruri de pe vremea lui ceasca:
1. comunistilor nu le bagi de vina, ca atunci cand pot, te termina
2. nu s-a prins ca tot comunist este in fata lui, deci nu a invatat cum se deosebeste un comunist de un om

rococo 7 februarie 2014 at 15:14

Bravo lui si mult succes in noua functie !

Tete 7 februarie 2014 at 15:25

…tocmai pt ca oameni ca dl Atanasiu sunt ministri tara asta merge atat de prost ,in trecut dl Atanasiu a fost ministru al aparari daca nu gresesc(daca greses imi cer scuze,cu siguranta ca a mai fost ministru si nu al economiei) lucru care devine o problema cronica pt tara pt ca sunt promovati oameni care se pricep la atatea si de fapt nu se pricep la nimic dar prind functii strict pe criterii politice nu pe merite,pregatiri academice sau experienta dovedita,in tara asta poti fii in curand femeie de serviciu ,inginer constructor,medic,aviator pt ca te promoveaza partidul chiar daca tu nu ai nimic care sa te recomande pt functia cu pricina,personal nu am nimic cu dl Atanasiu ,am ceva cu toata clasa politica care ne conduce(pdl,psd,pnt-cd,pnl,pc,unpr…) sau ne-a condus in trecut ,au dovedit cu varf si indesat ca sunt niste coate goale ,golani,betivi,afemeiati,hoti,curve(atat femei cat si barbati) si paraziti care traiesc pe spinarea poporului de fapt tara asta este guvernata de clanuri mafiote care nu stiu cum sa valorifice bogatiile ,resursele acestei tari.In curand vom fii Grecia 2!!!

matahala 7 februarie 2014 at 15:33

DOAMNE……OCROTESTE-I PE ROMANI !!!!!

Numai dobitocul si incompetentul asta mai lipsea din guvern, ca si bomboana de pe coliva

stupefiata 7 februarie 2014 at 16:33

ASTA MINISTRUL ECONOMIEI? Ce treaba are el cu economia, ce experienta are? este strigator la cer! Acum chiar suntem pierduti! SI ca ministru al apararii a fost varzaaaaa, cum sa il pui Ministrul Economiei? Vai de tarisoara noastra!

Unul din Aiud vecin cu Boanca 7 februarie 2014 at 16:39

Sa vedeti amu fratilor ce de PNL-isti cu tundra vor ajunge la Bucuresti. Cand domnul Atanasiu era ministru la armata avea ca sofer pe masina de serviciu un tip din din Aiud unul Boanca umflat ca si domnul ministru si la fel de scolit. Cand domnul Ministru se ducea undeva in control dupa ce intra in institutia militara acest mare umflat de Aiud le tragea un control la ceilalti din institutie de le zburau floacele. Nu conta, Boanca controla. Abia astept ca Boanca sa ajunga din nou sofer(consilier) de ministru ca e destept foc si para si asa se lauda pe unde umbla. el era sofer si canci, consilier.

Status-Quo 7 februarie 2014 at 17:53

“Va trebui sa aplic aceste politici pentru reindustrializarea României cu o rigoare mai mare pentru privatizare şi atragere de capital. Pentru că tot aici e şi partea de Comerţ, principala preocupare va fi asigurarea unei concurenţe reale şi acerbă pe piaţă, şi atunci vom avea si servicii bune, şi produse de calitate, şi preturi competitive”

Citesc si ma crucesc…

Ratiu englezu 7 februarie 2014 at 19:12

Parca a fost si pe la UMCugir-Fabrica de Arme ce s-a dezvoltat ,,precum racul,, si acum pac> la economie.Ar fi vrut la interne cu un conjudetean……,dar d-le Ponta nu sunt tineri in Romania,ci doar fost comunisti in avansari actuale ?

lopitau 8 februarie 2014 at 18:36

tinerii pot fii periculosi ca vin din occident cu idei burgheze si-i strica lui ponta planul de ancorare in csi; mai sint rebuturi naturale si morale de tip sova si banicioiu, oameni rai si negrii la suflet care si-ar vinde mama pentru o functie…dar de aia se stie si nici comunistii lor nu le dau ciolanul pe mina- cei maturi-gen mazare, ponta, antonescu, chiuariu, gust, etc. plus ciurdele judetene, sint de viitor, inca in probe si in curs de educare

S.P.Q.R. 7 februarie 2014 at 20:31

Cind il vad,pe CEFAUUU ASTA,imi vine sa vars !!! Gras si lat in ceafa,ca un grohaitor.Asta ca asta,dar ROMANIA ESTE PIERDUTA DEMULT,FRATI ROMANI,CU ASTFEL DE SPECIMENE(nu-i pot numii oameni,sint sub aceasta demnitate).Asta pe unde a fost,a facut precum popoarele migratoare,sau tatarii,….A PRADAT SI PIRJOLIT,TOT CE-A PRINS IN 2 MAINI(bine ca,nu a avut 4 maini,iesea GENOCID).Din pacate noi,o mica minoritate,care sintem ANTI-PARTIDE SI ANTI-POLITICIENI MURDARI,CORUPTI SI JEGOSI,trebuie sa induram,PROSTIA MAJORITATII,care precum zombii,voteaza la comanda,ptr un pix,o galeata,un fular,un tricou,o bricheta,etc.PACAT,…MARE PACAT,…ESTE TOT MAI GREU SI JALE MARE,…INSA MAREA MASA,…DOARME LINISTITA !!! Treziti-va oameni buni,pina ROMANIA MAI EXISTA SI NU ESTE FOARTE TIRZIU=ACUM ESTE NUMAI,TIRZIU !!! Multi o sa intrebe,….bine si ce sa pui in locul nemernicilor ??? RASPUNS=INSTALAREA MERITOCRATIEI !!! Sau,daca ne tin curelele,….INSURECTIE ARMATA. DAAA,…am uitat,din pacate(din nou),…ROMANII N-U S-I-N-T,…GRECI,BULGARI,UCRAINIENI. Ei sint romani=ATIT. Unii nici atit !!! SE INTORC INAINTASII IN MORMINTE !!! VAI DE TINE ROMANIE(cit mai existi),….cu asa cetateni !!!

lopitau 8 februarie 2014 at 18:46

cam toti de la liberali-cu mici exceptii sint cu ceafa mare si lata si-paradoxal- cu capul mare; atanasiu cu privirea plina de intelegere, potor cu capul ca banitza, primari locali dintre care macar 2-3 sint la fel- ceafa lata e semnul de oportunitate a inscrierii in politica si semnul secundar ca le merge bine- traiul bun si nesimtirea sau cum se zice? ca la valutisti- toti par trasi la indigo

Carcotasul 7 februarie 2014 at 21:45

Pe cand era „mare sef” la AVAS, a „eutanasiat” economia Romaniei(de acolo i se trage numele de Eutanasiu), si vad ca PeNaLi, considera ca „a facut o treaba buna”, sustinandul acum ca si ministru Economiei! Comunistii si neocomunistii de la Bucuresti, au fost tot timpul panicati de „depopularea Romaniei”! Pana in ´89 am avut granitele inchise, dupa ´89, au lucrat mai subtil, au organizat tiganii si hotii, facand asociatia criminala „Garda”, ca sa sperie Occidentul de romani, si au finantat si incurajat organizatiile, si mijloacele mass-media, de orientare fascista din Occident, ca sa faca opinie defavorabila emigratie romane, ca sa franeze emigratia(asta a facuto prin „catelusul” de serviciu DGIA). In nici intr-un caz nu vor sa creieze conditii aceptabile de viata in Romania, ei fac denigrarea romanilor in occident, iar de promovat, promoveaza doar impostorii si hotii! Vor sa mentina controlul absolut in Romania, si pe un hot il poti limita la furat, pe oamenii cinstiti si capabili, nu ii poti domina! Situatia ii destul de grava, incet incet occidentul constientizeaza ca „nu ii Dracu atat de negru, pe cat se spune”, Romania ramane incet incet fara forta tanara de munca! Avertizez noi emigranti, „Cine iasa ultimul din tara, sa nu uite sa stinga lumina”!

Carcotasul 7 februarie 2014 at 22:07

@Admin, comentariul meu te rog!

altataxa 8 februarie 2014 at 11:37

Numai cand te uiti la moaca lu` asta iti dai seama unde vom ajunge. A avut industria de armament sub mana sa si a falimentat-o. Asa va falimenta si tara. Rusine PNL ! Rusine USL ! Rusine sa ne fie noua romanilor ca am permis sa ajunga la guvernare nenorocitii astia ! Treziti-va romani pana nu este prea tarziu !

gogu 8 februarie 2014 at 12:17

Foarte buna propunerea pnl…la asa economie,asa ministru!

dolfi 8 februarie 2014 at 13:31

distrugatorul industriei de armament e la carma Economiei! Mai crede cineva ca PDL si USL nu-s aceeasi mizerie???
Mai crede cineva ca PCR a disparut in 1989???

Costel* 8 februarie 2014 at 16:29

PCR a disparut, au ramas doar Atanasiu, Sumedru, Potor , Popa si Roman. PCR-ul era un partid pe cand liberalii sefi de Alba e altceva; La dumnealor banul sa iasa, nu conteaza cum. Iar la Alba Iulia nu este USL ci este UPDL-L !

Alexandra 9 februarie 2014 at 10:00

sa speram ca Teodor Atanasiu se va achita rapid de sarcina de a gasi solutii pentru Rosia Montana. Este simplu – trebuie continuata traditia miniera de aproape 2000 de ani, meserie in care localnicii au experienta valoroasa si dorinta de munca

dolfi 9 februarie 2014 at 11:32

daca Eutanasiu va da gratis sefului tau RMWC rosia montana, nu va avea liniste nici pe Luna… si cand va fi gasit, va fi vai de popoul dansului!

lopitau 9 februarie 2014 at 12:23

@dolfi- cred ca nu trebuie sa Va faceti griji, ca nu se da nimic pe gratis-doar vin campanii electorale