Tenismena Miriam Bulgaru (CSM Unirea Alba Iulia), pentru al doilea an la Openul Franței | Marți, primul meci din calificări pentru sportiva albaiuliană
Tenismena Miriam Bulgaru (CSM Unirea Alba Iulia), pentru al doilea an la Openul Franței | Marți, primul meci din calificări pentru sportiva albaiuliană
Tenismena Miriam Bulgaru (CSM Unirea Alba Iulia) va participa pentru al doilea an consecutiv la Openul Franței. Sportiva din Cetatea Marii Uniri va juca în calificările importantului turneu de la Roland Garros, marți, 21 mai, cu Aliona Falei (nr. 187 WTA), jucătoare din Belarus.
Anul trecut, la prima sa participare la gradiosul turneu din capitala Franței, Miriam Bulgaru (25 de ani) s-a oprit în turul secund al calificărilor (eșec în două serturi cu Kalya Day, USA), după ce în prima partidă a învins-o pe Ekaterina Makarova (Rusia). Acest meci, la prima sa participare într-un Grand Slam, a reprezentat și prima sa victorie la un asemenea nivel.
Șase românce vor participa în calificări la Roland Garros, turneu la care fostul lider WTA Simona Halep nu mai are nicio şansă să joace. Gabriela Ruse (158 WTA), Anca Todoni (197 WTA), Irina Bara (198 WTA), Miriam Bulgaru (209 WTA), Cristina Dinu (227 WTA) și Andreea Mitu (232 WTA) sunt cele șase românce prezente în calificări la Roland Garros. Meciurile din această fază a competiției încep luni, 20 mai. O jucătoare ajunge pe tabloul principal la turneele de Mare Șlem după ce trece de trei tururi preliminare. Bulgaru va juca împotriva belarusei Aliona Falei (178 WTA). Următoarea adversară ar putea fi jucătoarea americană Katie Volynets (109 WTA, cap de serie nr. 8) sau italianca Lucrezia Stefanini (179 WTA). Conform site-ului oficial al competiției, România va avea patru jucătoare pe tabloul principal. Este vorba despre Sorana Cîrstea (32 WTA), care va fi cap de serie, Ana Bogdan (63 WTA), Jaqueline Cristian (68 WTA) și Irina Begu (161 WTA). (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)