Telefoanele mobile performante – magnet pentru infractori. Două aparate au fost furate în Alba Iulia, după ce hoții au profitat de neatenția proprietarilor
Două persoane din Alba Iulia și-au recuperat telefoanele mobile, zilele trecute, după ce hoții, care au profitat de neatenția lor, au fost identificați. Faptele au fost comise cu îndrăzneală, ”ziua în amiaza mare”, însă infractorii au fost prinși de polițiști, iar acum sunt cercetați pentru furt.
Despre primul caz Poliția Municipiului Alba Iulia a fost sesizată, vineri după-amiază, de către angajata unui cabinet stomatologic, cu privire la faptul că în intervalul orar 13.30-14.00, i-a fost sustras telefonul mobil, în valoare de 1.700 de lei, pe care-l lăsase în recepția cabinetului. În urma cercetărilor efectuate a fost identificat A.S., un bărbat în vârstă de 42 de ani, din oraș, ca persoana bănuită de comiterea furtului, polițiștii reușind și recuperarea telefonului sustras, acesta fiind restituit păgubitei.
În aceeași zi, polițiștii de investigații criminale din Alba Iulia l-au identificat pe N.I., de 38 de ani, din municipiu ca fiind persoana bănuită de comiterea furtului unui telefon mobil. S-a stabilit că acesta, în timp ce se deplasa pe strada Nicolae Titulescu, a sustras din buzunarul unui bărbat un telefon mobil în valoare de 2.200 lei. În cadrul activităților de cercetare desfășurate, polițiștii au reușit să recupereze prejudiciul.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)