Succes al elevilor din Cugir la concursul ”Cu Europa… la joacă – Euroşcolarul”
Bucurie mare la Şcoala generală nr. 3 Cugir în urma rezultatelor obţinute la Proiectul educaţional internaţional de evaluare a competenţelor „Cu Europa…. la joacă – Euroşcolarul”, proiect desfăşurat în parteneriat cu MECTS şi care se regăseşte în Calendarul Activităţilor Naţionale Extraşcolare. Concursul a antrenat 103 şcolari din clasele I-IV şi 21 de elevi din ciclul gimnazial, o competiţie educativă cu subiecte accesibile (limba română, matematică, ştiinţe şi geografie pentru clasa a IV-a), cu întrebări concise, adaptate fiecărui nivel de vârstă, cu imagini mari şi clare, oferind elevilor posibilitatea de a concura alături de copiii din ţară şi străinătate. Conform regulamentului, din cei 124 de elevi, au fost premiaţi cei care au avut peste 70 de puncte din cele 100 posibile, clasamentul fiind următorul: Premiul special de 100 de puncte a fost adjudecat de eleva Daria Fernandes din clasa a II-a A, premiul II a fost obţinut de 27 de elevi, premiul III – 41 de elevi, menţiune – 27 de elevi. Fiecare copil a primit câte un cadou surpriză, diploma şi dulciuri. Directorul şcolii prof. Horia Rotche a dorit pe această cale să aducă mulţumiri organizatorului concursului, învăţător Elena Crişan, elevilor, părinţilor şi nu în ultimul rând cadrelor didactice care s-au implicat în reuşita acestei competiţii şcolare. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni