ȘTIREA TA: Parcarea din zona Pasaj – Cetate, din Alba Iulia, ”în vizorul” cititorilor ziarului Unirea

Vreau să vă aduc în atenție un aspect legat de modul în care se parchează în zona Pasaj din Cetate și de felul în care Politia Locala își „face treaba”. Nu este zi să nu fie parcate mașini în zona de acces de lângă pasaj”, ne scrie F.P., din Alba Iulia, la secțiunea ”ȘTIREA  TA” din ziarulunirea.ro

Cititorul nostru spune că Poliția Locală trece ”lejer” prin zonă dar fără să își exercite atribuțiile de serviciu și reamintește că Legea 155/2010 publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 483 din 14 iulie 2010 spune la Art. 7: ”În domeniul circulației pe drumurile publice, poliția locală are următoarele atribuții: h) constată contravenții și aplică sancțiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staționarea, parcarea autovehiculelor și accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staționate neregulamentar”.

INFORMARE COVID-19

Supărat pentru modul în care forțele de ordine locale își fac datoria, albaiulianul concluzionează: ”Mi-e silă de acești politiști locali care fac risipă de combustibil și se plimbă în oraș fără să își îndeplineasă cele mai simple atribuții de serviciu și ce e trist, că sunt plătiți din banii noștri, din banii de impozite și taxe. Recunosc, sunt plătiți slab, dar asta nu e o scuză. Ne-am săturat să vedem mașini scumpe ale șmecherilor parcate aproape pe trecerea de pietoni de lângă pasaj. Trebuie cineva să se sesizeze”.

____________________________

Dacă vrei să ne semnalezi un eveniment, dacă ai văzut ceva neobișnuit, dacă vrei să pui o întrebare unei instituții publice sau unui politician, dacă ai filmat sau fotografiat ceva interesant, completează formularul de la pagina ”ȘTIREA TA” iar reporterii noștri vor lua legătura cu tine. (Atenție, sunt luate în considerare numai mail-urile cu date de contact reale!)

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

33 Comentarii

COSMIN 13 mai 2013 at 16:17

eu am luat amenda pentru parcare chiar de la politia locala..chiar acolo

roxana 14 mai 2013 at 0:15

asta da stire…razi de mori…ce dracu astia nu au subiecte…vorbiti ma de altceva…

mihai 13 mai 2013 at 18:36

cosmin . pai tu nu esti smecher cu bmw si Panamera . ei nu iau .

Pe sistemul daca are bmw si eu n-am, sa moara, sau ceva! 13 mai 2013 at 19:42

Draga cetatene, surescitat, contrariat si degraba varsatoriu de frustrari, poate ne si edifici in legatura cu forma in care te incurca pe tine, pieton sau posesor de poluanta rabla dorita la REMAT, masinile, scumpe sau nu, parcate in zona respectiva. Nu cred ca cineva a blocat vreodata la pasaj, accesul in parcare sau pe trecerea de pietoni. Practic, ele nu stanjenesc pe nimeni decat in sensul valorii lor pe piata. Ne provoaca deci grimase doar faptul ca unii au masini de jde mii de euro iar noi, respectabili locatari din zona, nu putem barem sa visam la ele. Nu e vina, zic, nici a unora nici a altora, dar crestineste e sa isi vada fiecare de ograda lui, oricat de redusa in perspective ar fi ea. Tocmai ce-au trecut Pastile si, dupa ce, cu siguranta at rupt in doua curtea Catedralei imbulzindu-va intru Mantuire, acum dati flacari pe nari ca parcheaza 3 oameni masina la pasaj. Hai, toate bune, cu bine!

alt om 13 mai 2013 at 20:37

:))) domnule , dar ce vocabular elevat aveti . nu stiam ca posesorii de bmw sau alte autovehicule de ” fitze ” au in iq atat de ridicat . felicitari domnu meu . Nu e frustrare , e doar o dovada ca voi , cei ” de bani gata ” nu pute-ti fi in rand cu lumea normal si sa dati dovada de educatie si respect fata de restu cetatenilor din acest oras. nu conteaza cati bani ai , cine esti sau de unde vi , conteaza sa ai educatia necesara si bunul simt de a face un lucru asa cum il face toata lumea si de a respecta unele reguli simple , aicea find vorba de un simplu loc de parcare , care era putin mai incolo la 20 de metri . Dar cum e mult mai simplu sa parchezi direct in locuri interzise decat sa dai ture sa cauti un loc de parcare , pe voi nu va intereseaza . Asa ca , tu esti acel frustrat si iti dai aere de superioritate fata de cei ” saraci ” si citez „pieton sau posesor de poluanta rabla dorita la REMAT” asa cum zici tu cel conducator de porsche mercedes sau bmw . Esti unul din cei care parcheaza acolo si aces lucru te deranjeaza . Needucatule , inadaptatule , fitzosule .

Educatie = x+y+SCOALA (detalii, mai jos) 13 mai 2013 at 22:24

Cetatene agitat, tu insuti prin constatarea ce o faci in primele randuri din stalcita-ti argumentatie, evidentiezi unde e lipsa de educatie. E lesne de observat ca n-ai prea dat pe la orele de romana, drept consecinta, facultatea cred ca n-ai mai prins-o. Cat despre respectul fata de ceilalti ce il invoci febril, „aicea”, cum zici, iti spun ca nu-i vad lipsa. Repet, nu pricep cu ce te incomodeaza prezenta masinilor acolo, in afara de marcile ce le tot urli virtual. Politia comunitara a incetat sa dea amenzi in zona realizand ca locurile de parcare sunt mai mult decat insuficiente, desi imprejurimile au un nivel ridicat de interes. Pe intelesul tau: nu ai unde sa parchezi! In alta ordine de idei, noi, cei care parcam unde te doare, am gasit astfel o solutie. Presupunand ca ai ajuns totusi pe la orele de logica, poti concluziona ca ne-am adaptat. In acelasi ton deducem, deci, ca nu putem fi inadaptati. Legat de fitze, rugaminte mare avem dimpreuna, noi astia, sa ne fie cu iertare ca am cutezat sa ne luam o masina ce ne e pe plac. Poate unii am reusit sa muncim mai mult sau mai cu folos in viata si ne-am autorasplatit efortul. Cand promovezi si tu de dupa ghiseu, desi e greu, fa-ti o bucurie c-un „bemveu”! Numai bine!

Cristi 14 mai 2013 at 8:10

Poate daca ai fi muncit cinstit si nu luai masina de la taticu , aveau bunul simt si respectai legea!

Alin 14 mai 2013 at 8:13

Tipic !
Nu cred ca nu ai loc de parcare la bemveu ci nu ai loc de parcare unde sa iti vada lumea bemveul!:))
Pt.omul cu bemveu , poate vine unu cu masina de la remat si isi face loc pe langa bemveul tau !

andrei pan 14 mai 2013 at 10:02

corect . poate isi face loc direct in BMW-u lui ” muncit” din greu :))) . Doamne , auzi la el , s-a adaptat . Te-ai adaptat la besini si fitze de bulevard si cafenea scumpa din colt .

Catzeii 14 mai 2013 at 10:12

Da cum latrati voi astia cu doi lei in jep si cum n-aveti somn noaptea ca sunteti vai si amar si nici cum nu va puteti ridica din mizerie. Sunteti penibili, dar vorba aia potaile latra, caravana trece, asa ca ia agitati-va voi ca musca-n pahar ca tot insecte ramaneti :))))

it manager 14 mai 2013 at 13:31

Astia cu doi lei in jep au educatie si bun simt . Tu cu bmw si ceafa lata nu ai asa ceva. Vierme parvenit .

Catzeii 14 mai 2013 at 14:39

Prietene, daca aveai educatie si bun simt stiai ca nu tre sa crapi de ce are sau ce face altul. Asta e principala caracteristica a viermilor si nu alta. Dar asa e in Romania, fiecare ar rupe „fashu” caprei vecinului. Ia vezi-ti tu tata de grajdiul tau si poate vei avea fruntea mai descretita si n-ai mai clocoti de invidie si rautate, taratoare draga.

pavel stratan 14 mai 2013 at 19:25

bine desteptule . Ia veziti si tu de „beamveu tau ” si parcheaza ca oamenii unde e locul special amenajat si nu o sa mai aiba nimeni treaba cu tine . despre asta era vorba . Nu ce are si ce nu are cineva sau altcineva . Bun simt sa ai si sa fi in rand cu lumea chiar daca tu esti dintr-o patura sociala mai inalta . nu are nimeni treaba cu tine . fi om in primu rand .

Alex Danila 13 mai 2013 at 19:50

E trist, dat si adevarat… un peisaj asemanator putem intalni zilnic, la orice ora, in oras, in zone precum:
-Bulevardul Revolutiei, la intersectia cu Transilvaniei, pe sensul de mers Spital —> Clinimed, in statia taxiurilor: parcarea lor se face DOAR teoretic paralel cu drumul,iar cand se respecta aceasta regula, taxiurile sunt parcate chiar in doua randuri, blocand o banda de circulatie.
-Pe Bulevardul Revolutiei, intre Piata Cetate si Liceul Militar (singura portiune a arterei pe care se pot folosi toate cele patru benzi), gasim zilnic la ora de varf de trafic, masinile parcate ale soferilor care aprovizioneaza maganzinele.
-Pe Bulevardul Republicii intalnim mereu masini parcate, care blocheaza 2 dintre cele patru benzi, desi, in zona, toti au curti in care isi pot „pune” autoturismele.
-Pe strada Andrei Muresianu, unde TOTI au cel putin curte, daca nu chiar si garaj (fiind strada de case), adesea nu se poate folosi nici macar UNA dintre cele doua benzi, „multumita” soferilor carora le e greu sa isi deschida poarta de la curte.
-Pe Bulevardul 1 Decembrie intalnim masini stationate mereu, pentru ca soferii lor grabiti sa poata sa mearga la farmacia din apropiere.
Exemplele ar putea continua… iar prin rubrica Stirea Ta, ne dam seama ca simplii cetateni semnaleaza mai des masini parcate neregulamentar decat politistii! Iar amenzile, atunci cand se dau, sunt mult prea mici!

io 13 mai 2013 at 20:22

Alex, tu mai ai 3 ani pana o sa iti iei (eventual) carnetul. Poate dupa ce (eventual) o sa iti ei examenul la scoala de soferi o sa intelegi faza cu ”masinile care aprovizioneaza magazinele”. Spor la Capacitate!

Alex Danila 13 mai 2013 at 20:38

Nu inteleg ce ar trebui sa pricep din faza cu ”masinile care aprovizioneaza magazinele” :/

Dani 13 mai 2013 at 20:48

au voie sa stationeze pe interzis cat timp alimenteaza magazinele cu marfa 😉

Alex Danila 13 mai 2013 at 21:36

A… asta era! Pai da, stiam asta, dar acolo, pe Revolutiei, scrie pe tablite ca „aprovizionarea e permisa intre orele 6.00 si 7.00 si 17.00 si 18.00”. Deci in rest, nu au voie, dar tot parcheaza!

Dani 13 mai 2013 at 21:42

politia locala e varza . masinile parcare aiurea nu le vad . cersetori de pep bulevard nu ii vad . astia vad ceva ? !!!1

Alex Danila 13 mai 2013 at 21:51

Pai cum sa nu?? Ei sunt primii care vad mesele de la terase :D, pe durata festivalurilor, in timpul carora ar trebui s patruleze!

roxana 13 mai 2013 at 23:58

te vad pe tine care esti un frustrat care a are BMV si locuieste in zona .

roxana 14 mai 2013 at 0:08

bine ca esti tu mascariciule care esti???spune cate amenzi ai neplatite si pt ce fapte ai fost acuzat ….care iti lasi bolidul exact in zona respectiva…auzi la el cine comenteaza, te bufneste rasul cand il auzi. hotul striga hotul.

Dani 13 mai 2013 at 20:42

daca nu ati observat . articolul e adresat Politistilor locali care nu isi fac treaba . Pacat ca oricum nu o sa se sesizeze nimeni . am mai fost articole de genu dar nu s-a sesizat nimeni 🙁 . trist .

Al.I.Cuza 13 mai 2013 at 22:36

Si Politia Rutiera are competenta de sanctionare a contraventiilor de oprire/stationare in intersectii,pe marcajele trecerilor pietonale sau la mai puțin de 25 de metri de acestea.Doar un simplu apel la 112 si trebuie sa se prezinte…constata…si apoi sanctioneaza…DACA VOR…BINEINTELES.

Gabriel Dorobantu 14 mai 2013 at 10:05

da si ei au dar nu se prea agita . Iii lasa pe ” colegii lor ” functionarii publici aka ” politistii comunitari ” sa faca treaba . Dar uite ca nu fac nimik in sensu asta . trist

gaspar 14 mai 2013 at 10:48

semaforul de la hotel cetate.

este a doua sau a treia zi de cand semaforul de la hotel cetate nu functioneaza.

cred ca se asteapta sa se intample un accident. deci presa sa fie pe faza ca acolo va fi cat de curand un accident.

cum vii din cetatea alba carolina sa mergi spre closca nu exista indicatorul de STOP (oprire) astfel. cei care vin dinspre pasaj spre astral care au verde la pasaj prind o viteza foarte mare si trec prin intersectie cu peste 50 la ora.

deci fiti pe faza iar pentru soferi mare atentie in zona aceea mai ales pentru incepatori.

Hava Mircea 14 mai 2013 at 23:19

Șeful Poliției Locale este dl.Voda Ioan….adresati-va d-sului si veți avea un răspuns egal cu zero…adică….un răspuns pe măsura funcției dumnealui.Face el acolo doar ce vrea muschii mei de brusturi…

veta biris 15 mai 2013 at 1:03

asa sef asa subordonati . Varza . Sa vezi ce vocabular au boacterii astia si cum vorbesc cu cetatenii , parca ar fi gunoaie . jenant

Eugen Trica 15 mai 2013 at 1:01

varuto e un tembel . sa parcheze in parcare , nu in intersectie . degeaba are panamera .

xxx 15 mai 2013 at 10:23

SA POSTEZE CINEVA FOTOGRAFII SI DIN FATA PREFECTURII- IPJ ALBA- CURTEA DE APEL, IN ZONA ACCEA APROAPE CA NU SE MAI POATE CIRCULA LA ORELE DE VARF.

DE CE NU SE IAU MASURI IMPOTRIVA VIPURILOR BUGETARE DIN ZONA??

OARE CHIAR NU SE SESIZEAZA NIMENI?

gigi becali 15 mai 2013 at 14:53

Vorba poetului :)))
Nu este treaba magarului de unde beau oile apa!!!!

haiducu 15 mai 2013 at 15:58

Bai ovare uscate ce sunteti, sa va prind ca, comentati cand vine politia locala cu amenzi, fi-v-ar sosul sa va fie.

Ca AMENZILE O SA VINA nu va faceti voi multe iluzii, darile de la stat scad si orasul trebuie intretinut.

Deci cum ziceam, sa va vad cum va vestejiti cand va incepe politia sa isi faca treaba. Pariem?

flacau 16 mai 2013 at 9:12

domnu comunitar , te-ai ofticat ca lumea observa ca nu iti indeplinesti atributiile de serviciu ? :))
Vreau sa vad cand mergi sa dai amenzi . ca de mult asteptam si tu te tot plimbi cu loganu prin oras si consumi combustibil ineficient pt aceasta comunitate care te plateste din bani publici .