Şoseaua din Alba Iulia cu cele mai multe indicatoare rutiere. Aproximativ 100 pe 4 kilometri – GALERIE FOTO

indicatoare rutiere08Calea Moţilor din Alba Iulia sau drumul cunoscut sub denumirea Alba Iulia – Miceşti este împânzit cu semne de circulaţie, peste 100 în doar 4 kilometri. O anormalitate într-o ţară normală. Ce şofer ar putea avea o atenţie distributivă astfel încât, când e la volan să le poată observa pe toate?

Indicatoarele rutiere îi întâmpină pe şoferi încă de la intrarea în cartierul Miceşti, care nu de mult a fost un sat, şi îi însoţesc până în dreptul magazinului Kaufland, aflat la intrarea în oraş. Semnalizări ale trecerilor de pietoni, piste de biciclişti, reduceri de viteză, depăşirea interzisă, staţie de autobuz, oprirea interzisă, depăşirea permisă sau curbă la dreapta sunt indicatoarele rutiere care pot fi întâlnite şi din 5 în 5 metri.

ELIT

Conform reprezentanţilor Poliţiei rutiere Alba, limita de viteză din cartierul Miceşti până în faţa magazinului Kaufland din Alba Iulia este de 50 km/h.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Spor de COVID, la propriu, în Marea Britanie: 500 de lire, pentru cei care au fost depistaţi pozitiv cu coronavirus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

14 Comentarii

motzul 4 aprilie 2014 at 8:44

Unde e limita 70km/h dl Suciu, localitatea Alba Iulia incepe la intrare in „cart Micesti”, sau s-a schimbat azi-noapte?????????

Claudiu 4 aprilie 2014 at 9:03

Si daca o sa merg cu 90 km/h si primesc o amenda, o platesti tu?
Modifica articolul ca induci lumea in eroare. Intrarea in Alba Iulia se face in vechiul sat Micesti, devenit intre timp cartier al localitatii Alba Iulia. Nu exista o restrictie superioara de viteza si tragem concluzia ca limita de viteza este de 50 km/h, conform codului rutier in vigoare, aflandu-ne in interiorul unei localitati.

cititor 4 aprilie 2014 at 9:12

Intr-o tara civilizata, poate, gasesti 100-150 sau probabil si mai multe indicatoare!!!! aici ma refer la Austria sau la Germania sau la Franta. Interesant este ca, pentru noi, Romanii, urma de civilizatie este in Epoca Carutelor! Aici in Alba Iulia intalnesti mai multe Carute si nu numai, in cei 4 km in care nu exista un asemenea indicator de atentionare a prezentei, pe carosabil, a vehiculelor cu tractiune animala.

Laura 4 aprilie 2014 at 9:36

Subscriu domnului Cititor,

Este anormal sa consideri ca plasarea a multe semne de circulatie, de orice natura, este de prisos, iar daca mergi cu viteza regulamentara, ai timp sa le observi. Nu poti face fata la atatea semne de avertizare? Atunci nu esti sofer, ti-ai luat carnet doar ca sa conduci duminica sau sa te falesti cu noua achizitie in fata baietasilor.
Ai grija si cu limitele de viteza. Vorba domnului Claudiu, iti asumi responsabilitatea celor declarate catre publicul cititor?

apoliticul 4 aprilie 2014 at 12:15

Cum sa pui un indicator cu limita de viteza?Si politia cum mai prinde „vitezomanii” care merg cu 60km/h ?
In tarile din UE acolo unde exista banda dubla ca in zona Micesti se circula cu 70 dar la noi banda dubla e utila pentru a parca autoturisme pe carosabil.

mda 4 aprilie 2014 at 12:32

Totul e foarte normal, dar daca nu ai ce pune pe site drept „stire” o iei putin cam mult pe aratura si faci dintr-un nimic ceva ce nu este.

nice 4 aprilie 2014 at 12:51

@apoliticul se lucreaza pe unele strazi din micesti, si cum cei afectati n-au unde sa-si parcheze masinile,o sa parcheze pe banda 1 , dar cum esti bun de gura fara sa vezi realitatea asa ca mai bine te-ai intoarce in alba sa comentezi cum ar fii semaforul de la stadion unde taximetristi au ocupat o banda total pentru ei pana la semafor sau in alte zone

Costel* 4 aprilie 2014 at 13:00

Cu toate aceste domnul Hava nu poate intra cu semnele de circulatie in guiness book, recordul absolut la semne de circulatie apartine localitatii Patru frati din jud. Ialomita cu 200 de semne rutiere pe 2 km.

Robert 4 aprilie 2014 at 18:29

Dar ce ziceti de indicatoarele de la iesire din Alba (tot spre Micesti) pe care scrie FOLOSITI BANDA 1.. Asta este o regula mai mult de bun simt. Pana acum nu am mai vazut un indicator de acest fel ..

Maxim 4 aprilie 2014 at 18:32

Bai fratilor dar de gurile de canal fara numar de pe acest traseu nu zice nimeni nimic???Vi se pare normal ca s-au lasat toate de nu poti sa mergi pe banda 1 Alba-Micesti! Cu toate ca sunt indicatoare ce recomanda „Folositi banda 1” – este destul de greu si neplacut sa te conformezi!!! Drumul este in garantie, deci trebuie reparat, gurile de canal trebuie ridicate la nivel

Maxim 4 aprilie 2014 at 18:56

Si au facut 2 benzi pe iesirea din oras care nu e niciodata aglomerata, si doar 1 pe intrare sa faci dimineata 15 minute din Micesti pana la semafoare! Banda din mijloc obligatoriu trebuie cu CIRCULATIE REVERSIBILA!!!

mary 4 aprilie 2014 at 19:13

felicitari domnului ”Maxim”…singurul care vorbeste despre lucruri cu adevarat importante de pe portiunea de drum respectiva…dar din pacate se pare ca sunt prea putini cei care sunt deranjati de asa ceva…mai multi sunt deranjati de semne de circulatie,viteza de rulare…dar fratilor platiti cuiva vreo amenda…dar canalele peste care treceti zilnic…cu siguranta le veti plati…
”folositi banda 1”,pai de ce s-o folosesc,sa iau toate canalele si la dus?!multumesc!imi ajunge doar la intors…

andrei 5 aprilie 2014 at 0:49

Semne cacalau si limita de 10km/h ca „nu e drum de viteza”, mai nou Hava e expert in ale rutierei. Bai omule, fa un studiu, te va costa (oh no) dar fa-o ca la carte, cine dracu merge cu 50km/h acolo? Nu vreau ca toti babacii sa-mi sara in cap, daca nu sunteti in stare sa conduceti nu o faceti! Numai in jud. Alba avem limite de 50km/h pe DN-uri in localitati de 200m. Dpdv. legal poti seta limita de 80km/h in localitate, Hava habar n-are, il poftesc sa circule cu bicicleta cat vrea dar sa aiba grija la MVC-urile boschetarilor parcate pe piste sa bage bani la buget.

Maxim 5 aprilie 2014 at 18:42

Mai nou au montat oglinzi pt ca la iesirea de pe strazile aditionale nu vedeai sa te asiguri ioc, ca urmare parapeti sifonati de autoturisme o gramada, ca tre sa iesi sa te asiguri jumate din banda, ca nu se vede pe strada din cauza „panorilor antizgomot” montate.