Sondaj: În ce au încredere românii și de ce se tem? Încrezători în Armata și Biserică și înspăimântați de sărăcie

Un baometru realizat recent pe populația din România arată nivelul de încredere pe care românii îl mai au în instituțiile publice, dar și principalele surse de îngrijoarare ale acestora.

Astfel, după cum se poate observa din clasamentul din primul grafic, în topul încrederii în instituții, cu un procent de peste 66 la sută, se situează Armata. La o distanță sensibilă, pe locul 2, Biserica rămâne fără îndoială, organizația de care românii își leagă foarte mult speranțele.

ELIT

Merită remarcată urcarea în clasament a DNA, instituție care de pe locul 4, surclasează Banca Națională a României sau Poliția.

temeri_sondaj-Încrederea în instituțiile politice înregistrează același trend descrescător observat în ultimii ani.

În ceea ce privește temerile sau sursele de spaimă ale românilor, datele baromentrului indică faptul că ne temem cel mai mult de sărăcie. Adică de creșterea prețurilor, pierderea locului de muncă și diminuarea veniturilor.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Barometrul a fost realizat de INSCOP, la comanda ziarului „Adevărul“.

Sursa grafice: adevarul.ro

Bogdan PRESECAN

Email:bogdanpresecan@yahoo.com
Tel: 0734.771.136

Te-ar putea interesa și:

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

16 Comentarii

Horea 3 iunie 2014 at 22:29

„În ce au încredere românii?”

– locul 1 ->in Armata
Care armata? Mai are Romania armata?
Toate vestitele cazarme ale tarii au ajuns niste ruine iar tinerii, la randul lor, niste neinstruiti.

– locul2 ->in Biserica!
In ce-ar putea consta aceasta incredere in aceasta multitudine de institutii religioase?
Ce pot face concret, la o adica, Biserica pentru cetateanul tarii?
A da, il poate boteza, cununa si … inmormanta. Si toate aceste, contracost.
De unde provine atunci marea incredere?

soimul de munte 4 iunie 2014 at 17:37

eu zic ca Romania are o armata de profesionisti- nu inseamna ca daca s-a transformat din armata de culegatori su popotari in armata de profesionisti, ”nu mai avem armata” ci dimpotriva…iar ca obicei, romanii au incredere in cei care-i jecmaneste- vezi increderea in unele partide la vot si …in biserica

Horea 4 iunie 2014 at 20:40

@soimul de munte

M-am referit desigur si la numarul de „popotari”. Este mic!
La o adica, câti tineri mai stiu mânui o armă?
Popotarii, ştiau totusi cate ceva!

crestinul 4 iunie 2014 at 2:08

Pentru mine?? Nr. 1–am incredere in mine–2- in onestitate ,seriozitate,cinste si omenie– pe locurile de la coada clasamentului–mi-e frica(SCIRBA) de oamenii falsi, hoti ,fratiI lui dinu paturica ,avari, mincinosi ,lacomi de tot ce vad, curvari ,gay, mindri si trufasi–pentru astia iubesc lasoul meu.

cocos 4 iunie 2014 at 8:48

Biserica ortodoxa a ajuns o societate comerciala care vrea sa faca profit din orice. Numai are legatura cu religia.

Aci 4 iunie 2014 at 9:17

Locul 2 ! SC Biserica Ortodoxa Romana SA !

Manitu 4 iunie 2014 at 9:47

Intradevar, vazand acest sondaj pot spune ca e un „BAOMETRU”, cum apare scris in textul de mai sus.

Dovada:

„Un baometru realizat recent pe populația din România arată nivelul de încredere pe care românii îl mai au în instituțiile publice, dar și principalele surse de îngrijoarare ale acestora.”
(copy-paste din textul de mai sus)

P.S. Este 9:47. Cat timp va mai dura pana apare acest comentariu? Daca va apare!

HH 4 iunie 2014 at 12:21

DE REMARCAT CA ATAT ARMATA CAT SI BISERICA NU MAI ‘ BENEFICIAZA” DE COTE DE INCREDERE DE PESTE 90 % CA IN ANII TRECUTI ( ASTA PLECAND DE LA PREMIZA CA ACESTE STUDII SUNT CORECTE ) ! DE CE OARE ?

HH 4 iunie 2014 at 15:35

De ce?
Fiindca nu cunoastem literele mici! De aia!

albaiulianul 4 iunie 2014 at 14:09

poate incredere in armata NATO nu in armata Romaniei,tare cred ca daca prin absurd rusii s-ar gandii sa ia dobrogea armata s-ar comporta ca si armata ucrainei adica pe loc repaus,iar despre biserica ce sa mai spunem se vede cu ochiul liber are succes unde educatia este mai saraca ,vezi filmul cu batranica care saruta microfonul

soimul de munte 4 iunie 2014 at 17:42

armata Ucrainei este pe locul 21 din 147 in topul armatelor lumii…ce vorbesti? nu amesteca politica cu potenta unei armate…

bogdan 4 iunie 2014 at 15:00

Armata? care?eventual NATO
BISERICA/cred ca este vorba de ortodoxie/ca majoritatea romanilor nici nu cunosc ca sant si alte religii/deci, ortodoxia?
o afacere f rentabila bazata pe incultura si lipsa de civilizatie,,,

gadea si ciutacu 4 iunie 2014 at 15:26

Sondajul reflecta perfect gradul de inteligenta a majoritatii romanilor. Ce sa ne mai miram ca de 25 de ani se voteaza cum se voteaza si in tara merge tot mai prost. Biserica si armata sa traiasca fratilor. Sunt doua institutii care mulg bani de la stat degeaba. Care armata, vb cuiva de mai sus? Isi merita salariile doar militarii de profesie care participa la misiunile internationale si isi risca viata. Generalii si coloneii cu pensii babane care au pazit tara cu armele spre interior sa nu fuga romanii in Occident inainte de 89, nu pot fi considerati armata Romaniei. Despre popi ce sa mai vorbim? Astia ar lua cu sapte maini daca ar putea. In 2012 erau 56 mii de popi si 48 mii de medici dar pun pariu ca de doi ani multi medici au plecat din tara in timp ce numarul popilor a crescut ca fabricile de popi lucreaza la foc continuu si la fiecare colt de strada apare cate o biserica.

pensionar sarac 5 iunie 2014 at 10:51

Interesant in care armata???in care biserica?????asta arata cu nu avem justitie, administratie locala, centrala, nimic care se ocupa de viata noastra de sperantele de viata decenta, moarte decenta.TRIST.

RONALDHINO 5 iunie 2014 at 12:24

Poate respondentii studiului se gandesc la faptul ca ei au incredere in D-zeu , si Biserica ar trebui sa-L reflecte pe D-zeu in sfintenie .

Din pacate , cea mai ‘sugativa’ institutie din tara Romaneasca este
Biserica ortodoxa. Toaca miliarde de euro anual , pe salarii ,pe masini de lux ,etc etc. Ganditi-va numai ca P.F Daniel ia in mana 90 milioane / lunar !!!! IPS IRINEU (ce titulaturi isi dau astia) ia in mana 70 milioane /lunar . DIN BANII NOSTRII !!!

Sigur, mai sunt si alte Biserici crestine ,care desi au fost blamate de popi ca sunt eretici, sectanti sau spurcati , se dovedeste ca tot mai multi Romani paresesc SC BOR SRL si isi cauta o Biserica care reflecta sfintenie si incredere.
Am ramas uimit sa constat ca majoritatea popilor sau pastorilor LUCREAZA cu norma intreaga , iar slujirea in Biserica o fac voluntar.
Oare popii nostrii ortodoxi de ce nu ar putea muncii macar 4 ore pe zi undeva ? De ce tot ceea ce fac ,este pentru bani INDOCTRINARE si putere

alexandru 5 iunie 2014 at 12:52

ati uitat sa intrebati si de ion iliescu.ordinea corecta este urmatoarea: ion iliescu,mihai gadea, dan voiculescu, biserica, armata, pacanele, nevasta, colega de servici care vinde cosmetice,dealerul de oale zeptterrr, consilierul care ne vinde o asigurare de viata scumpa si inutila.